Rakiety uderzyły w Bagdad. Trafiły w rejon z placówkami USA i Polski

Świat
Rakiety uderzyły w Bagdad. Trafiły w rejon z placówkami USA i Polski
Wikimedia Commons/Bobsmith040689
Na zdjęciu: Zielona Strefa w Bagdadzie, czyli miejsce, w które spadły pociski

Dwa pociski rakietowe uderzyły w niedzielę wieczorem w część Bagdadu nazywaną Zieloną Strefą. Kolejny trafił w pobliską dzielnicę Dżadrija. Sześć osób zostało rannych. Wcześniej irańscy parlamentarzyści uchwalili rezolucję, która wzywa tamtejszy rząd, by podjął działania zmierzające do wycofania się zagranicznych wojsk z tego kraju.

Zielona Strefa to dzielnica rządowo-dyplomatyczna, w której znajdują się m.in. parlament i ambasady, w tym placówka USA, Polski i innych krajów. 

 

 

Początkowo Reuters poinformował, że w Bagdad uderzyło sześć rakiet. Informacje te skorygowało irackie wojsko. 

 

W sobotę prezydent USA Donald Trump napisał na Twitterze, że "jeśli Iran zaatakuje Amerykanów lub amerykańskie aktywa, to mamy namierzone 52 irańskie miejsca". 

 

Do sprawy odniósł się sekretarz Mike Pompeo. - Każdy obiekt, który zaatakujemy, będzie celem zgodnym z prawem i będzie wyznaczony na podstawie jednej misji - obrony i zabezpieczenia Ameryki - stwierdził.

 

Irak chce, by wojska USA opuściły kraj

 

Sytuacja na Bliskim Wschodzie zaogniła się po amerykańskim nalocie, w wyniku którego zginął irański generał Kasem Sulejmani.

 

W niedzielę parlament Iraku uchwalił rezolucję wzywającą rząd do podjęcia działań zmierzających do zakończenia obecności w Iraku zagranicznych żołnierzy, w tym amerykańskich i polskich. 

 

ZOBACZ: Irak chce, by wojska USA wycofały się kraju. Zbierze się najwyższy organ NATO

 

Wcześniej podobne działania zarekomendował premier Adel Abdul Mahdi. Jednocześnie do irackiego MSZ wezwano amerykańskiego ambasadora. Z kolei w poniedziałek będzie zebranie Rady Północnoatlantyckiej, czyli najwyższego organu decyzyjnego NATO.

 

Wkrótce więcej informacji. 

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie