Niedźwiedzie idą spać. Znany leśniczy Kazimierz Nóżka opublikował wyjątkowe zdjęcie

Polska
Niedźwiedzie idą spać. Znany leśniczy Kazimierz Nóżka opublikował wyjątkowe zdjęcie
RDLP Krosno/Kazimierz Nóżka
Wkrótce w gawrach przyjdą na świat młode niedźwiadki, a samice będą je karmić mlekiem do wiosny

Od kilku dni trudno już o zauważenie tropów niedźwiedzi. Leśnicy twierdzą, że zaszyły się w swych gawrach, wykorzystując okres silniejszych mrozów na sezonową drzemkę. W ostatnich dniach temperatury w górach spadły do minus 15 stopni, a w wyższych partiach leży 20-30 cm śniegu.

Jeszcze przed świętami na świeże tropy niedźwiedzi natrafiano w lasach kilku bieszczadzkich nadleśnictw, m.in. w dolinie górnego Sanu. Udało się także rejestrować zwierzęta na foto-pułapkach, ale od kilku dni nie były już widywane.

 

ZOBACZ: Zapadające w sen zimowy niedźwiedzie pomogą nam w skutecznej walce z otyłością


- Śpią! - zapewnia leśniczy Kazimierz Nóżka, naczelny niedźwiednik kraju, który z wieloma drapieżnikami jest na "ty".


Jednak slogan z dawnej piosenki "Stary niedźwiedź mocno śpi" trzeba traktować z dużą rezerwą. Drapieżniki te bowiem nigdy nie przesypiają całej zimy. Co jakiś czas widać je wędrujące leśnymi duktami.

 

Wkrótce przyjdą na świat młode niedźwiadki


Wkrótce w gawrach przyjdą na świat młode niedźwiadki, a samice będą je karmić mlekiem do wiosny. Dopiero na przełomie marca i kwietnia wyprowadzą je z gawr na pierwsze spacery. Niedźwiedzice rodzą zazwyczaj jedno młode, ale coraz częściej obserwowane są z bliźniakami, a nawet z trojaczkami.

 

ZOBACZ: Niedźwiedzie w Bieszczadach niszczyły pasieki. Jest zgoda na odstraszanie


Szacuje się, że w południowo-wschodniej Polsce, głównie w Bieszczadach, Beskidzie Niskim i na Pogórzu Przemyskim, bytuje blisko 200 drapieżników, czyli około 90 proc. polskiej populacji niedźwiedzi.

grz/ml/ polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze