Bezsenność ukraińskich niedźwiedzi. Jest dla nich za ciepło

Świat
Bezsenność ukraińskich niedźwiedzi. Jest dla nich za ciepło
Park Narodowy Synewyr

Niedźwiedzie z Parku Narodowego Synewyr na ukraińskim Zakarpaciu cierpią na bezsenność. Wysokie, jak na tę porę roku, temperatury spowodowały, że spośród 32, zasnęły tylko trzy z nich - Benia, Diurij i Potapicz.

Jak poinformowali pracownicy parku narodowego, niedźwiedzie spędziły w nim całe życie, więc mogą mieć osłabiony instynkt zimowej hibernacji. Jednak w ubiegłym roku większość z nich zapadła w sen zimowy. W tym roku jak dotąd udało się to zaledwie trzem z nich.

 

Naukowcy twierdzą, że winy należy szukać w zmianach klimatycznych. Średnia temperatura w grudniu oscyluje bowiem wokół 4 stopni Celsjusza, podczas gdy średnia temperatura o tej porze roku na Zakarpaciu to minus 2,3 stopnia. Panująca obecnie aura przypomina tę, przy której niedźwiedzie nie zasypiają, a budzą się z zimowego snu.

 

ZOBACZ: Rosja: inwazja białych niedźwiedzi sparaliżowała życie miasteczka

 

 

Jak informują naukowcy, w tygodniach poprzedzających hibernację tętno i temperatura ciała niedźwiedzi zaczynają spadać, podobnie jak ich aktywność fizyczna. Gdy temperatura powietrza zbliża się do 0 stopni i zaczyna padać śnieg, zwierzęta szukają jaskiń, w których można się skulić i przetrwać zimę.

 

Czas hibernacji niedźwiedzi różni się w zależności od gatunku. Może trwać od kilku dni do ponad sześciu miesięcy. Jak zbadano, z każdym stopniem powyżej średniej temperatury w miesiącach zimowych czas hibernacji niedźwiedzia czarnego skraca się o sześć dni. 

zdr/ newsweek.com, polsatnews.pl, rp.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie