USA: ochrona z bronią w kościołach? "Rozmawiamy już tylko o tym, jak ją zorganizować"

Świat
USA: ochrona z bronią  w kościołach? "Rozmawiamy już tylko o tym, jak ją zorganizować"
Zdj. ilustracyjne, fot. Pxhere
Niektórzy duchowni wynajmują profesjonalną ochronę. Zdecydował się na to np. pastor Mark Whitlock Jr. z metodystycznego kościoła w Maryland

Część amerykańskich duchownych planuje wynająć profesjonalną ochronę kościołów. W Maryland już wprowadzono 20 umundurowanych i uzbrojonych ochroniarzy, którzy zabezpieczają metodystyczne nabożeństwa. W ostatnich latach o 34,8 proc. wzrosła przemoc wobec wyznawców różnych religii w Stanach Zjednoczonych - wynika ze statystyk FBI.

Dane są na tyle niepokojące, że w ubiegłym roku agencja zaprosiła do swojej siedziby w Waszyngtonie przedstawicieli kilku wyznań, aby omówić z nimi sposoby zapobiegania atakom.

 

Większość kościołów nie ma żadnych zabezpieczeń

 

- Dawniej dyskutowaliśmy, czy ochrona jest konieczna. Teraz rozmawiamy już tylko o tym, jak ją zorganizować - mówi pastor pastor Mark Whitlock Jr. z Maryland, który w swoim kościele zatrudnia uzbrojonych ochroniarzy.

 

Ostatni atak uzbrojonego mężczyzny w teksańskim kościele i napad z użyciem maczety na dom rabina w stanie Nowy Jork pokazują, że problem jest palący.

 

- Przestępca, który nienawidzi określonej religii, aby zaatakować jej wyznawców, zawsze uda się do miejsca, gdzie gromadzą się oni w większej grupie, takim miejscem jest zazwyczaj ich świątynia - wyjaśnia Alan Fox, kryminolog z Bostonu.

 

- Tymczasem większość kościołów nie ma żadnych zabezpieczeń - dodaje.

 

Część ochroniarzy to byli agenci federalni

 

Niektórzy duchowni wynajmują profesjonalną ochronę. Zdecydował się na to np. pastor Mark Whitlock Jr. z kościoła metodystycznego w Maryland. Jego pracownicy i wolontariusze spotykają się kilka razy w miesiącu, aby omówić sprawy bezpieczeństwa. Kościół podczas nabożeństw zabezpiecza 20 ochroniarzy, którzy noszą mundury i są uzbrojeni. Obecni są także wolontariusze, wśród których nie brakuje byłych agentów federalnych.

ZOBACZ: Parafianie zabili napastnika. Strzelanina podczas mszy w USA

 

- Naszym pierwszym obowiązkiem jest dbanie o wiarę członków naszej wspólnoty, a drugim - o ich bezpieczeństwo - zapewnia pastor.

Niedzielny atak w Teksasie, podczas którego napastnik został zastrzelony przez uzbrojonego agenta kościelnej ochrony, dowodzi skuteczności tej drogi.

ms/grz/ KAI
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie