Atak na kościół w Burkina Faso. Wśród ofiar dzieci

Świat
Atak na kościół w Burkina Faso. Wśród ofiar dzieci
pixabay/ zdjęcie ilustracyjne
Wśród ofiar strzelaniny są również dzieci

Co najmniej 14 osób zginęło w niedzielę w ataku na kościół na wschodzie Burkiny Faso - podała agencja Reutera, powołując się na źródła bezpieczeństwa i lokalne władze. Napastnicy otworzyli ogień do wiernych podczas porannej mszy. Wśród ofiar są także dzieci.

Według tych źródeł kilkunastu "silnie uzbrojonych napastników" wdarło się do kościoła, w którym trwało niedzielne nabożeństwo, i "z zimną krwią rozstrzelało wiernych, w tym pastora i dzieci". Do ataku doszło w miejscowości Hantoukoura w departamencie Foutouri na wschodzie kraju.

 

Napastnicy uciekli na motocyklach. Wojsko i siły bezpieczeństwa rozpoczęły poszukiwania zabójców.

 

ZOBACZ: Atak na meczet we Francji. Sprawca chciał zemścić się za zniszczenie Notre Dame

 

"Barbarzyński atak"

 

Prezydent Roch Marc Christian Kabore potępił na Twitterze ten "barbarzyński atak" na protestancką świątynię. Potwierdził liczbę ofiar i złożył kondolencje ich rodzinom.

 

 

W ostatnim czasie w Burkinie Faso, także we wschodniej części kraju, coraz częściej dochodzi do zbrojnych napaści dżihadystów na kościoły i chrześcijańskich duchownych. Dżihadyści, w wielu przypadkach operujący z baz w sąsiednim Mali, usiłują poszerzać swoje strefy wpływów, dokonując zamachów terrorystycznych właśnie w tym kraju.

 

ZOBACZ: Francja: strzelanina przed meczetem. Zatrzymany to 84-letni były wojskowy

 

Ponad 600 ofiar

 

Ocenia się, że od 2015 r. w Burkinie Faso w wyniku zamachów terrorystycznych zginęło ponad 600 osób. Liczba osób, które zdecydowały się na opuszczenie swych domostw wzrosła od początku 2019 r. niemal pięciokrotnie - do 500 tys.

 

W 2017 r. Burkina Faso, Mali, Mauretania, Niger i Czad utworzyły, przy wsparciu Francji, siły Sahel G5, których zadaniem jest zwalczanie grup terrorystycznych działających na południowych obrzeżach Sahary.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie