Holenderski polityk zorganizował konkurs karykatur Mahometa. Opublikował pracę zwycięzcy

Świat
Holenderski polityk zorganizował konkurs karykatur Mahometa. Opublikował pracę zwycięzcy
Wikipedia Commons/Wouter Engler
Skrajnie prawicowy holenderski polityk i parlamentarzysta Geert Wilders zapowiedział w sobotę zorganizowanie konkursu karykatur proroka Mahometa

Prawicowy holenderski populista Geert Wilders poinformował w niedzielę, że zakończył konkurs karykatur proroka Mahometa, już kilka godzin po jego ogłoszeniu.

Wilders napisał w tweecie, że międzynarodowe zainteresowanie konkursem pozwoliło mu zwrócić uwagę na znaczenie wolności wypowiedzi.

 

"Misja wykonana. Koniec konkursu" - napisał nad zwycięską karykaturą przedstawiającą zagniewanego mężczyznę z brodą.

 

 

56-letni Wilders, przywódca antyimigracyjnej, antysystemowej i antymuzułmańskiej Partii na rzecz Wolności (PVV), zaprosił na Twitterze swoich sympatyków, aby przysyłali mu rysunki satyryczne z osobą proroka.

 

ZOBACZ: Prawicowy holenderski polityk z powodu gróźb zrezygnował z organizowania konkursu karykatur Mahometa

 

Podobny konkurs zamierzał zorganizować w czerwcu 2018 r., ale zrezygnował po tym jak otrzymał liczne pogróżki grożące mu śmiercią.

 

Działalność Wildersa

 

Był też ostro atakowany przez społeczności muzułmańskie, na ulicach holenderskich miast doszło do zamieszek. W Pakistanie na wieść o zamiarach Wildersa odbyły się wielotysięczne demonstracje protestacyjne.

 

W listopadzie ubiegłego roku holenderski sąd skazał na 10 lat więzienia Pakistańczyka, który miał przygotowywać zamach na Wildersa. Wcześniej opublikował na Facebooku wpis, w którym zadeklarował zamiar wysłania polityka "do piekła" i wezwał innych muzułmanów aby go poparli.

 

Wkrótce po tym jak Wilders zrezygnował z organizacji konkursu, młody Afgańczyk zaatakował w Amsterdamie nożem dwóch turystów amerykańskich. W sądzie, który skazał go na 26 lat pozbawienia wolności, tłumaczył swój czyn chęcią "ochrony proroka Mahometa", powołując się przy tym na działalność Wildersa.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie