Holandia nie będzie się już reklamować jako Holandia. Woli nazwę Niderlandy

Świat
Holandia nie będzie się już reklamować jako Holandia. Woli nazwę Niderlandy
Flickr/Ajith Kumar/CC BY 2.0

Słynące z rowerów, wiatraków i tulipanów państwo będzie się promować jako Niderlandy, a nie Holandia - wynika z informacji magazynu branży reklamowej "Adformatie". Komunikacja promocyjna w takiej formie skierowana będzie głównie do turystów, a pierwszymi dużymi imprezami, gdzie zostanie wykorzystana, mają być przyszłoroczne Igrzyska Olimpijskie w Tokio i konkurs Eurowizji w Rotterdamie.

Szczegóły zmian w sposobie reklamowania kraju mają być ujawnione w późniejszym terminie, ale o planach zostali już poinformowani holenderscy marketingowcy na zorganizowanym dla nich spotkaniu. Rząd kraju ma całkowicie zaprzestać promowania państwa jako Holandia.

 

Oznacza to istotne zmiany w krajowej strategii reklamowej. Rząd prowadzi bowiem obecnie m.in. skierowaną głównie do turystów stronę Holland.com, na której można znaleźć ważne informacje dla przyjeżdżających z zagranicy.

 

Nowa strategia miała być opracowana przez ministerstwo spraw zagranicznych oraz ministerstwo spraw gospodarczych i środowiska, w konsultacji z przedstawicielami świata sportu, największych miast i instytucji kulturalnych. 

 

Większość krajów oficjalnie nazywa Niderlandami

 

Pomarańczowy pozostanie jednak nadal kolorem narodowym Holandii.

 

Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych zaleca Polakom nazywanie kraju tulipanów w formie krótkiej Holandią, a w formie pełnej - Królestwem Niderlandów. Argumentuje to długą tradycją nazywania tego państwa położonego pomiędzy Francją a Niemcami w taki właśnie sposób.

 

Nazwa Holandia jest uważana jednak za mało precyzyjną i mylącą, odnosi się bowiem do nazwy dwóch (Holandia Północna i Holandia Południowa) z dwunastu prowincji Królestwa Niderlandów. 

 

W większości języków używana jest na co dzień wersja Niderlandy. Wśród tych języków, które podobnie jak w mowie polskiej, stosują formę Holandia, są m.in.: arabski, hawajski, hausa (m.in. Nigeria), turecki, wietnamski, wolof (m.in. Senegal), kurdyjski, duński, węgierski i albański.

 

W wielu innych językach, np. hiszpańskim i angielskim, forma Holandia jest także powszechnie używana w mowie potocznej.

jm/hlk/ polsatnews.pl, dutchnews.nl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie