Atak na kuchnię dla ubogich. Trzeci napastnik zatrzymany

Polska
Atak na kuchnię dla ubogich. Trzeci napastnik zatrzymany
Facebook.com/Food Not Bombs Warszawa
Do ataku w stolicy doszło 22 grudnia

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali trzeciego z mężczyzn podejrzanych o zaatakowanie aktywistów z grupy Food Not Bombs podczas rozdawania jedzenia bezdomnym - poinformował we wtorek rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkomisarz Sylwester Marczak.

Jak powiedział rzecznik Komendy Stołecznej Policji, zatrzymany w poniedziałek wieczorem 21-latek noc spędził w policyjnym areszcie.

 

Dodał, że to ostatni podejrzany zatrzymany do zdarzenia z 22 grudnia przez stołeczną policje. - Dzisiaj będą przeprowadzone dalsze działania z zatrzymanym - przekazał Marczak.

 

Mężczyźni mieli wznosić nazistowskie okrzyki

 

22 grudnia członkowie organizacji Food Not Bombs (FNB) rozdawali przed wejściem do stacji metra Centrum posiłki potrzebującym. Na nagraniu umieszczonym na koncie FNB na Facebooku widać, jak trzech mężczyzn podchodzi do osób związanych z tą organizacją i niszczy im baner. "Oblano nas gazem, poszarpano oraz zwyzywano" - podali na Facebooku działacze. Mężczyźni mieli również wznosić nazistowskie gesty i okrzyki oraz atakować przypadkowych przechodniów.

 

ZOBACZ: Pięciu nastolatków napadło na seniora. Szukali tysięcy, ukradli... 30 zł

 

Jeszcze tego samego dnia policjanci zatrzymali w związku ze sprawą 16-letniego mężczyznę. Następnego dnia zatrzymano 22-latka. Drugiemu z mężczyzn śledczy przedstawili łącznie siedem zarzutów, w tym zarzut publicznego propagowania faszystowskiego ustroju państwa (art. 256 kk).

 

ZOBACZ: Małopolska policja zatrzymała nożownika, który zaatakował mężczyznę na przystanku

 

Pozostałe zarzuty dotyczą naruszenia nietykalności cielesnej zarówno członków FNB jak i osób, które zareagowały na napaść (art. 217 a kk oraz art. 217 kk), znieważenia (art. 216 kk) oraz zmuszania pokrzywdzonych przemocą do określonego zachowania (art. 191 par. 1 kk). Jak poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Łukasz Łapczyński, zarzuty te dotyczą popełnienia przestępstw w warunkach występku chuligańskiego. Ponadto czyny z art. 217 kk oraz 216 kk, ścigane z oskarżenia prywatnego, prokurator objął ściganiem z urzędu.

 

Wobec jednego z zatrzymanych mężczyzn sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

 

Przekaz antywojenny

 

Jedzenie Zamiast Bomb (ang. Food Not Bombs) to oddolna inicjatywa polegająca na rozdawaniu osobom potrzebującym wegetariańskich lub wegańskich posiłków. Akcjom towarzyszy przekaz antywojenny.

 

Ruch Food Not Bombs powstał w latach 80. w Wielkiej Brytanii i od tamtego czasu rozprzestrzenił się na cały świat. W Polsce akcje rozdawania posiłków w ramach FNB odbywają się w większości większych miast. W Warszawie akcja odbywa się cyklicznie - w każdą niedzielę o godzinie 18 przy stacji metra Centrum. 

luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie