Złe wiadomości dla palaczy. Nadchodzi koniec mentolowych i smakowych papierosów
Jest ich coraz mniej, a do 20 maja 2020 roku mają zniknąć definitywnie ze sklepów. Mentolowe i smakowe papierosy na mocy unijnej dyrektywy z 2014 roku przechodzą do historii. W ten sposób Parlament Europejski chce ograniczyć liczbę nałogowych palaczy.
Zmiany są już widoczne w dużych sklepach. Tam, sprzedaż mentolowych papierosów jest ograniczona lub nie można ich już kupić wcale - jak informuje portal "Wiadomości Handlowe".
To kolejna zła informacja dla palaczy. Niedawno Sejm poinformował, że od 2020 roku wzrośnie również o 10 proc. akcyza na wyroby tytoniowe.
ZOBACZ: Akcyza na alkohol i tytoń ma wzrosnąć w 2020 r.
Dla zdrowia
Wprowadzenie w życie zasad unijnej dyrektywy z 2014 roku ma za zadanie ograniczenie liczby nałogowych palaczy.
Fakt, że na paczkach papierosów w ostatnich latach pojawiły się zdjęcia, na których przypominano o szkodliwych skutkach palenia, był również pomysłem, który wynikał z podpisania wspomnianego dokumentu.
Sprzeciw bez powodzenia
Z tego względu, że Polska należy do niechlubnego grona największych producentów tytoniu w Europie, rząd zaskarżył wspomnianą dyrektywę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Zdaniem strony polskiej, wprowadzenie zasad zawartych w unijnym dokumencie, nie wniesie zmian na lepsze. W argumentacji wskazano, że zapowiadane zmiany wpłyną negatywnie na kwestie społeczne oraz gospodarkę kraju.
Propozycją polskich władz, zamiast zakazu sprzedaży tej grupy papierosów, było m.in umieszczenie na opakowaniach informacji o tym, że produkt jest szkodliwy oraz wprowadzenie ograniczenia wiekowego na jego sprzedaż. TSUE uznał takie rozwiązania za mało skuteczne i odrzucił propozycję polskiego rządu w tej sprawie.
"Aromat charakterystyczny"
Ze względu na stanowczą postawę TSUE, do 20 maja sklepy w całej UE mają ograniczyć papierosy, których aromat jest uznawany za "charakterystyczny".
Według dyrektywy jest on definiowany w ten sposób: "aromat charakterystyczny – wyraźnie wyczuwalny zapach lub smak inny niż zapach lub smak tytoniu, wynikający z zastosowania dodatku lub kombinacji dodatków, w tym zapach lub smak owoców, przypraw, ziół, alkoholu, słodyczy, mentolu lub wanilii, który jest odczuwalny przed spożyciem wyrobu tytoniowego lub w trakcie spożywania".
Jak podaje Business Insider, eksperci twierdzą, że zmiany związane z wprowadzeniem zasad dyrektywy Parlamentu Europejskiego, mogą przyczynić się w przyszłym roku do wzrostu szarej strefy w handlu papierosami.