W Wigilię wyszedł z aresztu. W piątek złożył ślubowanie na wójta

Polska
W Wigilię wyszedł z aresztu. W piątek złożył ślubowanie na wójta
Gmina Daszyna

Oskarżony - wraz z innymi osobami - o wyłudzenie dotacji na szkodę Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Zbigniew W. złożył w piątek ślubowanie wójta gminy Daszyna. Kilka dni temu mężczyzna wyszedł z aresztu, w którym przebywał od kwietnia ub. roku.

Poinformowało o tym Radio Łódź.

 

Zbigniew W. został zatrzymany w kwietniu 2018 r., jako jedna z 11 osób, które - według śledczych - działały w zorganizowanej grupie przestępczej. Ich zdaniem w latach 2009-2017 grupa miała dopuścić się wielomilionowych wyłudzeń na szkodę Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Wśród ponad 90 przestępstw, jakie śledczy zarzucają W., jest m.in. kierowanie w latach 2013-2017 grupą przestępczą wyłudzającą dotacje.

 

Poparcie 72,4 proc. głosujących

 

Mimo zarzutów i przebywania w areszcie, wójt mógł startować w wyborach samorządowych jesienią 2018 r., ponieważ nie został skazany prawomocnym wyrokiem. W II turze był jedynym kandydatem, bo jego rywal zrezygnował ze startu. 4 listopada ub. roku mieszkańcy gminy Daszyna oddawali głos "tak" lub "nie" w tzw. plebiscycie. Za wyborem W. na trzecią kadencję było 72,4 proc. głosujących.

 

ZOBACZ: Korupcja w piłce nożnej. Jest wyrok dla "Fryzjera"

 

Mężczyzna nie mógł jednak sprawować funkcji, bo przebywał w areszcie i nie złożył ślubowania. Od grudnia 2018 gminą Daszyna rządził tymczasowo komisarz.

 

Skazany za nielegalne polowanie na dziki

 

Jak informuje Radio Łódź w Wigilię Zbigniew W. wyszedł z aresztu. Według jego obrońcy, sąd - wbrew stanowisku prokuratury - przyjął argumenty obrony, że na obecnym etapie postępowania stosowanie tymczasowego aresztowania nie jest już konieczne dla zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania. W piątek - na nadzwyczajnej sesji rady gminy - Zbigniew W. złożył ślubowanie.

 

ZOBACZ: Służby antykorupcyjne zeszły do piwnicy urzędnika. A tam... 13 ton złota i 34 mld euro [WIDEO]

 

Rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik powiedziała, że akt oskarżenia w sprawie grupy skierowany już został do sądu. Dodała, że prokuratura będzie składała zażalenie na uchylenie aresztu wobec W.

 

Zbigniew W. w 2010 roku był skazany za nielegalne polowanie na dziki. Jego mandat został wygaszony przez ówczesną wojewodę. Ponownie na wójta został wybrany w wyborach w 2014 roku, a także cztery lata później. 

luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie