Przedślubne formalności bez "urzędowej gorączki". Sprawę da się załatwić przez internet

Polska
Przedślubne formalności bez "urzędowej gorączki". Sprawę da się załatwić przez internet
pixabay/
"Nasza e-usługa jest »odmiejscowiona«. Co to znaczy? Nieważne, gdzie przyszliśmy na świat – swój wniosek możemy wysłać do dowolnego urzędu stanu cywilnego. Tam, gdzie nam wygodnie" - wytłumaczył cytowany w komunikacie minister cyfryzacji Marek Zagórski

Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy wiele osób decyduje się na zaręczyny Po pierwsze – gratulujemy! A po drugie – już tłumaczymy jak uniknąć przedślubnej urzędowej gorączki. - poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji w piątkowym komunikacie. Resort wytłumaczył jak załatwić niezbędne formalności przez internet.

Resort cyfryzacji przypomina, że wiele przedślubnych formalności można załatwić online. "To czego na pewno będziecie potrzebowali to odpisy aktów urodzenia. Nie zaprzątajcie sobie głowy telefonami do rodziców, czy przeszukiwaniem mieszkania. Wejdźcie na www.gov.pl i tam to załatwcie" - podano.

 

 

Usługa "odmiejscowiona"

 

"Nasza e-usługa jest »odmiejscowiona«. Co to znaczy? Nieważne, gdzie przyszliśmy na świat – swój wniosek możemy wysłać do dowolnego urzędu stanu cywilnego. Tam, gdzie nam wygodnie" - wytłumaczył cytowany w komunikacie minister cyfryzacji Marek Zagórski.

 

Szef resortu dodał, że ta sama zasada dotyczy wszystkich, zamawianych online, odpisów aktów stanu cywilnego, w tym małżeństwa.

 

Ministerstwo poinformowało, że e-usługę "Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego" wprowadziło dwa lata temu i od tej pory skorzystały z niej niemal 83 tysiące osób.

 

ZOBACZ: Zgubiłeś obrączkę lub sygnet? Oni ci pomogą. Poszukiwacze opowiadają nam o swoim fachu

 

"Powinniście mieć profil zaufany"

 

"Każde z Was powinno mieć swój profil zaufany. Szybko się przekonacie, że PZ skutecznie ułatwia życie. Możecie go założyć w pełni online lub najpierw wypełnić wniosek w internecie, a później potwierdzić swój profil w jednym z ponad 1500 punktów potwierdzających" - podał resort.

 

Po założeniu profilu zaufanego można zalogować się na swoje konto i  "wypełnić prosty elektroniczny formularz" o wydanie odpisu aktu stanu cywilnego.

 

ZOBACZ: Są małżeństwem od blisko 80 lat. Para ma oficjalny rekord

 

"Twoje dane personalne zostaną automatycznie zaciągnięte do odpowiednich rubryk. Do uzupełnienia pozostaną Ci jedynie dane kontaktowe. Następny krok – wybór sposobu odbioru dokumentu. Do wyboru masz odbiór osobisty w wybranym wcześniej Urzędzie Stanu Cywilnego, tradycyjną przesyłkę pocztową lub elektroniczną wersję dokumentu" - informuje resort.

 

Opłata za odpis

 

Za odpis należy zapłacić - kwota będzie zależeć od liczby i rodzajów odpisów, które zostały wskazane w formularzu. "Ceny są różne (22 zł – za odpis skrócony aktu stanu cywilnego, także za odpis wielojęzyczny; 33 zł – za odpis zupełny aktu stanu cywilnego). Wszystkie koszty wyszczególnione zostaną w bilansie płatności. Można zapłacić elektronicznie – po wybraniu nazwy banku, zostajemy przekierowani do jego strony logowania. Przy płatności online prowizja za realizację usług udostępnionych na ePUAP wynosi tylko 0,59 zł" - zaznaczono.

 

ZOBACZ: Banki zbyt często kserują dowody osobiste klientów - alarmuje Urząd Ochrony Danych Osobowych

 

Resort cyfryzacji przypomniał, że, dzięki e-usługom sprawy urzędowe można załatwiać w weekendy, czy święta, o dowolnej porze - nie trzeba czekać na otwarcie urzędu.

 

Dodano, że online można także złożyć wniosek o nowy dowód osobisty; wymeldować się ze starego mieszkania i zameldować się w nowym; zameldować i wymeldować się na pobyt stały oraz czasowy. Podkreślono jednak, że aby skorzystać z tych e-usług trzeba założyć profil zaufany.

ms/bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie