"Nie czekajmy, aż bliźni stanie się świetny, a Kościół doskonały". Papież na pasterce w Watykanie

Świat
"Nie czekajmy, aż bliźni stanie się świetny, a Kościół doskonały". Papież na pasterce w Watykanie
PAP/EPA/CLAUDIO PERI
To siódme uroczystości Bożego Narodzenia pod przewodnictwem papieża Franciszka

Papież Franciszek podczas pasterki w Watykanie wezwał: - Nie czekajmy, aż bliźni stanie się świetny aby czynić mu dobro, aż Kościół stanie się doskonały, żeby go miłować, aż inni będą nas poważali, byśmy im służyli. - To my zacznijmy - apelował w homilii.

W czasie mszy w bazylice Świętego Piotra w wigilijny wieczór papież mówił, że w noc narodzin Jezusa "miłość pokonała strach, pojawiła się nowa nadzieja, łagodne światło Boga pokonało ciemności ludzkiej arogancji".

 

Jak powiedział, Boża miłość "przemienia życie, odnawia historię, wyzwala od zła, wlewa pokój i radość".

 

ZOBACZ: Hollywoodzki gwiazdor wśród tłumu na placu Świętego Piotra. Podszedł do niego papież

 

Franciszek tłumaczył, że przyjście Boga na świat jest "całkowicie darmowe" podczas gdy na świecie wszystko wydaje się odpowiadać logice dawania po to, aby mieć.

 

"Boże Narodzenie przypomina nam, że Bóg stale kocha każdego człowieka"

 

Miłości Boga, wskazywał papież, "nie można negocjować". - Nie uczyniliśmy nic, aby sobie na nią zasłużyć i nigdy nie będziemy w stanie jej wynagrodzić - zauważył.

 

Mówiąc o tym, że jest to miłość bezwarunkowa papież podkreślił: - Boże Narodzenie przypomina nam, że Bóg stale kocha każdego człowieka, nawet najgorszego. Mnie, tobie, każdemu z nas dzisiaj mówi: "Kocham cię i zawsze będę cię kochał, jesteś cenny w moich oczach".

 

ZOBACZ: Papież Franciszek wysłał telegram do Andrzeja Dudy

 

- Bóg cię kocha nie dlatego, że słusznie myślisz i dobrze postępujesz; po prostu cię kocha - wyjaśnił. Za błędne uznał częste myślenie: "Bóg jest dobry, jeśli my jesteśmy dobrzy i karze nas, jeśli jesteśmy źli".

 

WIDEO: fragment homilii papieża Franciszka

  

 

- Pomimo naszych grzechów nadal nas miłuje. Jego miłość się nie zmienia, nie obraża się; jest wierna, jest cierpliwa - powiedział papież i stwierdził, że to jest dar, jaki odnajduje się w Boże Narodzenie.

 

"Nie bójcie się"

 

- Ze zdumieniem odkrywamy, że Pan jest wszelką możliwą bezinteresownością, wszelką możliwą czułością, jesteśmy miłowani przez Boga na dobre i na złe, w zdrowiu i chorobie, szczęśliwi lub smutni - zauważył.

 

Papież mówił, że wielka radość z narodzin Jezus ogłoszona pasterzom jest "udziałem całego narodu".

 

ZOBACZ: "Człowiek jest wart więcej niż wszystkie informacje świata". Papież w Światowy Dzień Ubogich

 

- W tych pasterzach, którzy z pewnością nie byli świętymi, jesteśmy także i my, z naszymi kruchościami i słabościami. Bóg, podobnie jak wezwał ich, wzywa także i nas, ponieważ nas miłuje. A w nocach życia zarówno nam jak i im mówi: "Nie bójcie się" - zaznaczył.

 

Franciszek apelował, by dać się "ogarnąć czułością" Dzieciątka Jezus.

 

- Nie będziemy już mieli wymówek, by nie dać się miłować przez Niego: to, co w życiu nie wychodzi, co nie funkcjonuje w Kościele, co nie jest w porządku w świecie, nie będzie już usprawiedliwieniem. Zejdzie na dalszy plan, ponieważ w obliczu szalonej miłości Jezusa, miłości będącej w pełni czułością i bliskością, nie ma wymówek- podkreślił.

 

"Ukazała się łaska Boga, aby zajaśnieć w twoim życiu"

 

Jak dodał papież, Jezus nie zmienił historii przez przymuszanie kogoś czy siłą słów, ale "darem swego życia". - Nie czekał, aż staniemy się dobrzy, aby nas pokochać, ale dał nam siebie za darmo - wskazał.

 

ZOBACZ: Historyczna decyzja biskupów. Żonaci mężczyźni będą mogli zostać księżmi

 

Na zakończenie homilii Franciszek wezwał: - Drogi bracie, droga siostro, jeśli twoje ręce zdają ci się puste, jeśli widzisz, że twoje serce jest ubogie w miłość, ta noc jest dla ciebie. Ukazała się łaska Boga, aby zajaśnieć w twoim życiu.

 

- Przyjmij ją, a zajaśnieje w tobie światło Bożego Narodzenia - zachęcił.

luq/ KAI, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie