Akcja "Bezpieczny weekend - Boże Narodzenie". Na drogi wyjedzie 6 tys. policjantów

Polska
Akcja "Bezpieczny weekend - Boże Narodzenie". Na drogi wyjedzie 6 tys. policjantów
Polsat News
Od 20 do 22 grudnia na drogach w 279 wypadkach zginęło już 20 osób

Nawet ponad 6 tys. policjantów wyjedzie na polskie drogi podczas akcji policji pod nazwą "Bezpieczny weekend - Boże Narodzenie" - poinformował podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego KGP. Policjanci w tych dniach zadbają o płynność ruchu; zwrócą też uwagę na wszelkie wykroczenia kierowców.

We wtorek od godz. 6 w całej Polsce trwa policyjna akcja pod nazwą "Bezpieczny weekend - Boże Narodzenie". Działania potrwają do godz. 22 w niedzielę. W tym czasie na drogi każdego dnia akcji wyjedzie średnio ponad 5 tys. policjantów, ale policjanci nie wykluczają, że pierwszego i ostatniego dnia działań liczba funkcjonariuszy przekroczy 6 tys. Policjanci będą patrolować głównie miejsca szczególnie niebezpieczne, a także drogi wjazdowe i wyjazdowe z największych miast.

 

Trzeźwość i prędkość

 

- Najbardziej obawiamy się wyników badań trzeźwości kierujących pojazdami - zaznacza podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego KGP. Zaznacza jednak, że nie to będzie priorytetem policji, która po pierwsze będzie miała za zadanie pilnować płynności ruchu.

 

ZOBACZ: 4-osobowa rodzina została potrącona na przejściu dla pieszych. Trafili do szpitala

 

Dużą uwagę policjanci będą zwracać również na przestrzeganie ograniczeń prędkości.

 

Zdaniem Kobrysia w tym roku część osób zdecydowała się na świąteczne wyjazdy już w piątek i w sobotę, co pokazują również tragiczne statystyki policji. Z danych KGP wynika bowiem, że od 20 do 22 grudnia na drogach w 279 wypadkach zginęło 20 osób. Zatrzymano 782 osoby, które kierowały pojazdami będąc pod wpływem alkoholu.

 

Zginęło 46 osób

 

Policjanci zwracają uwagę, że w tym samym okresie ubiegłego roku zginęło 32 osoby; zatrzymano 624 pijanych kierowców.

 

Z kolei jeśli chodzi o akcję policji w okresie Świąt Bożego Narodzenia, to w ubiegłym roku podczas sześciodniowych działań doszło do 457 wypadków, w których zginęło 46 osób, a 559 zostało rannych. Policjanci zatrzymali także 1275 kierowców prowadzących będąc pod wpływem alkoholu.

 

ZOBACZ: Intensywne opady deszczu w trzech województwach a w górach śnieg. IMGW wydało ostrzeżenie

 

- W ubiegłym roku statystycznie każdego dnia w okresie świątecznym na drogach ginęło 8 osób, a ponad 90 osób dziennie odnosiło obrażenia. Warto więc zastanowić się, czy naprawdę nie możemy nic zrobić, żeby nie brać udziału w tej statystyce. Wypadków naprawdę może być mniej - podkreślił podinsp. Radosław Kobryś. Policjant zaapelował również do kierowców o zachowanie ostrożności na drodze.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie