Intensywne opady deszczu w trzech województwach a w górach śnieg. IMGW wydało ostrzeżenie

Polska
Intensywne opady deszczu w trzech województwach a w górach śnieg. IMGW wydało ostrzeżenie
pixabay
Zagrożenie hydrologiczne w Małopolsce i na Podkarpaciu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w poniedziałek wieczorem wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu w Małopolsce, na Podkarpaciu i na Lubelszczyźnie. Na południu Małopolski i Śląska będzie intensywnie padać śnieg. Wieczorem wydano ostrzeżenia drugiego stopnia o zagrożeniu hydrologicznym dla woj. małopolskiego oraz podkarpackiego.

Ostrzeżeniem drugiego stopnia przed deszczem zostało objęte niemal całe woj. podkarpackie z wyjątkiem północnych regionów. Taki sam stopień ostrzeżenia przed deszczem obowiązuje w powiecie dąbrowskim, tarnowskim oraz gorlickim w woj. małopolskim.

 

Poza tym intensywnych opadów deszczu należy spodziewać się w niemal całym woj. lubelskim (z wyjątkiem powiatów bialskiego, parczewskiego, włodawskiego i chełmskiego) oraz w północnej części woj. małopolskiego.

 

ZOBACZ: Mgła, deszcz i intensywne opady śniegu. Ostrzeżenia IMGW

 

Nawet 35 cm śniegu

 

Intensywne opady śniegu wystąpią w powiecie żywieckim i cieszyńskim woj. śląskiego oraz w powiecie suskim, limanowskim, nowosądeckim, gorlickim, nowotarskim oraz tatrzańskim w woj. małopolskim. IMGW prognozuje się na tym obszarze opady śniegu mogą powodować przyrost pokrywy śnieżnej od 25 cm do 35 cm.

 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w poniedziałek wieczorem wydał ostrzeżenia drugiego stopnia o zagrożeniu hydrologicznym dla woj. małopolskiego oraz podkarpackiego.

 

W województwie podkarpackim ostrzeżenie dotyczy Wisłoki i jej dorzeczy, dorzeczy Sanu i mniejszych bezpośrednich dopływów Wisły, a w województwie małopolskim dorzeczy Skawy, Raby, Dunajca, oraz Ropy.

 

Ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia oznacza, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych lecz poniżej stanów alarmowych. Wydano je w związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu w tych dwóch województwach.

 

Wideo: sprawdź aktualną prognozę pogody

 

  

msl/luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie