Wielka zmiana na Kubie. Marrero objął funkcję, którą pełnił Castro

Świat
Wielka zmiana na Kubie. Marrero objął funkcję, którą pełnił Castro
PAP/EPA/Yander Zamora
Manuel Marrero (pośrodku) będzie pomagał prezydentowi w kierowaniu rządem

Kubańskie Zgromadzenie Narodowe przyjęło w sobotę kilka uchwał umożliwiających wprowadzenie w życie zmian w tamtejszej konstytucji. Przywrócono stanowisko premiera rządu i powierzono je Manuelowi Marrero. Poprzednio na tym stanowisku zasiadał Fidel Castro, który w 1976 r. zdecydował o jego likwidacji.

56-letni Manuel Marrero, architekt z wykształcenia, był od 2004 r. ministrem turystyki w rządzie, na którego czele stał prezydent kraju Miguel Diaz-Canel.

 

Kandydatura Marrero "została pieczołowicie rozpatrzona przez Biuro Polityczne Partii Komunistycznej i zyskała jego aprobatę" - zapewnił deputowanych Miguel Diaz-Canel, przedstawiając propozycję.

 

ZOBACZ: USA nałożyły sankcje na szefa Komunistycznej Partii Kuby

 

Jak podkreślił, przywrócenie zlikwidowanego przez Fidela Castro w 1976 r. stanowiska premiera jest zgodne z nowelizacją konstytucji, która przewiduje rozszerzenie kompetencji prezydenta.

 

Czym zajmie się premier Kuby?

 

Głowa państwa ma nie tylko prawo naznaczać i dymisjonować ministrów i urzędników pełniących kluczowe funkcje w państwie, ale także kontrolować pracę gubernatorów w prowincjach.

 

"W tym zaś, co dotyczy prac gabinetu ministrów, szef państwa powinien być wspomagany przez premiera rządu" - przypomina w swym komentarzu Agence France Presse.

 

Marrero, rozpoczynał karierę w latach 90. jako szef powiązanej z siłami zbrojnymi grupy Gaesa, specjalizującej się w usługach hotelarskich i ściśle współpracującej z kontrahentami zagranicznymi m.in. z francuską firmą budowlaną Bouygues.

 

Chociaż jest członkiem partii komunistycznej, to jednak nigdy nie wchodził w skład Politbiura, co jest pewną nowością i sygnałem pokoleniowej zmiany w rzeczywistości kubańskiej - pisze AFP.

 

Cały parlament dla Komunistycznej Partii Kuby

 

Prezydent Diaz-Canel, przemawiając w Zgromadzeniu Narodowym Władzy Ludowej, oddał hołd "skromności, uczciwości, umiejętnościom organizatorskim, wrażliwości politycznej i wierności partii oraz rewolucji, którymi odznacza się Manuel Marrero".

 

ZOBACZ: Amnestia dla ponad 2,6 tys. więźniów na Kubie. Objęła przede wszystkim kobiety i osoby starsze

 

Od objęcia przez prezydenta Diaz-Canela najwyższego urzędu w kwietniu 2018 r. większość stanowisk ministerialnych została obsadzona według nowego klucza. Przywrócenie funkcji premiera rządu jest zwieńczeniem tych zmian personalnych.

 

Poprzednim premierem był w latach 1959-1976 szef rządu rewolucyjnego Fidel Castro, z którego inicjatywy stanowisko to zostało zlikwidowane, a on sam stał się prezydentem i zarazem szefem gabinetu ministrów.

 

Zgromadzenie Narodowe Władzy Ludowej zostało wyłonione w wyborach, jakie odbyły się 11 marca 2018 r. Wszystkie 605 mandatów zdobyli kandydaci Komunistycznej Partii Kuby.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie