Nowa kubańska konstytucja. Uznaje własność prywatną i rolę rynku w gospodarce kraju

Świat
Nowa kubańska konstytucja. Uznaje własność prywatną i rolę rynku w gospodarce kraju
Pixabay.com/ dassel

Kubańskie Zgromadzenie Narodowe proklamowało w środę nową konstytucję kraju, która uznaje własność prywatną i rolę rynku w gospodarce kraju, potwierdza jednak system jednopartyjny i socjalistyczny charakter państwa.

"Ta konstytucja jest naszą wolą - napisał na Twitterze prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel (Przewodniczący Rady Państwa). - Jesteśmy za wszystko wdzięczni tylko jej i Kubie".

 

Sekretarz generalny Komunistycznej Partii Kuby Raul Castro podkreślił, że nowa ustawa zasadnicza "jest spuścizną dla nowych pokoleń Kubańczyków".

 

Agencja AFP podkreśla, że data proklamacji nowej konstytucji jest symboliczna, gdyż 10 kwietnia 1869 roku ogłoszono pierwszą konstytucję tego kraju, w małym miasteczku Guaimaro na wschodzie Kuby.

 

Uznano własność prywatną

 

Projekt nowej konstytucji został przyjęty przez kubański parlament w lipcu zeszłego roku. Potem został poddany pod konsultacje społeczne, a następnie referendum.

 

- Jest to projekt, który przyczyni się do wzmocnienia jedności Kubańczyków, tworzonej wokół rewolucji - mówił wtedy prezydent Miguel Diaz-Canel, który w kwietniu zeszłego roku zastąpił na tym stanowisku Raula Castro.

 

Składająca się z 224 artykułów ustawa zasadnicza potwierdza "charakter socjalistyczny" kubańskiego systemu politycznego oraz przywódczą rolę jednej, komunistycznej partii. W tekście bez zmian pozostawiono fragment, że podstawą gospodarki kraju, która nadal będzie centralnie planowana, jest "własność socjalistyczna całego narodu".

 

Z ustawy zasadniczej zniknęło jednak odniesienie do "społeczeństwa komunistycznego". Ponadto wśród najważniejszych zmian znalazło się uznanie między innymi własności prywatnej, co pozwoli na otwieranie małych i średnich przedsiębiorstw.

 

Małżeństwa osób tej samej płci

 

Gospodarka Kuby, objętej embargiem USA od ponad 50 lat, w 2016 roku odnotowała wzrost w wysokości 0,5 procent, a w roku 2017 - 1,6 procent. Według oficjalnych danych reformy Castro sprawiły, że w sektorze prywatnym zatrudnionych jest już 591 tysięcy ludzi, czyli około 13 procent populacji aktywnej zawodowo.

 

Nowa ustawa zasadnicza przywraca stanowisko prezydenta i wiceprezydenta Republiki, a także urząd premiera oraz ogranicza do 60 lat wiek kandydata na prezydenta.

 

Nowa konstytucja otwiera także drogę do małżeństw osób tej samej płci, co jest jednym z głównych postulatów kubańskiej społeczności LGBT. W tekście ustawy zmieniono definicję małżeństwa - od teraz będzie to związek dwóch osób dowolnych płci.

 

Obowiązująca od 1976 roku kubańska konstytucja była już modyfikowana trzykrotnie. Nowa ustawa zasadnicza wejdzie w życie po opublikowaniu jej w Dzienniku Urzędowym.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie