USA nałożyły sankcje na szefa Komunistycznej Partii Kuby Raula Castro

Świat
USA nałożyły sankcje na szefa Komunistycznej Partii Kuby Raula Castro
Flickr/Presidencia El Salvador/Zdj. archiwalne

Stany Zjednoczone nałożyły w czwartek sankcje na przywódcę Komunistycznej Partii Kuby i byłego prezydenta tego kraju Raula Castro za łamanie praw człowieka i wspieranie reżimu Nicolasa Maduro w Wenezueli.

- Jako zwierzchnik sił zbrojnych Kuby Castro jest odpowiedzialny za działania Kuby, mające na celu wspieranie reżimu Maduro w Wenezueli poprzez przemoc, zastraszanie i represje - zakomunikował w oświadczeniu sekretarz stanu USA Mike Pompeo.

 

- W porozumieniu z oficerami wenezuelskiego wojska i wywiadu członkowie kubańskich sił bezpieczeństwa byli zaangażowani w rażące naruszenia praw człowieka i nadużycia w Wenezueli, w tym tortury - wyjaśnił Pompeo.

 

Według Białego Domu Raul Castro łamie także prawa człowieka w swoim kraju. - Raul Castro nadzoruje system arbitralnego więzienia tysięcy Kubańczyków, wśród których jest ponad 100 więźniów politycznych - oświadczył szef amerykańskiej dyplomacji.

 

Zgodnie z decyzją Białego Domu 88-letni Raul Castro został objęty zakazem podróży do USA. To samo dotyczy jego córki Marieli Castro Espin, która w 2012 roku była w Stanach Zjednoczonych. Sankcje obejmują także pozostałą trójkę dzieci przywódcy kubańskiej partii.

 

Raul Castro był prezydentem Kuby w latach 2006-2018. W zeszłym roku zastąpił go Miguel Diaz-Canel, a Castro zachował funkcję pierwszego sekretarza Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Kuby.

prz/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze