"Jeśli nic się nie zmieni, to kolejne wybory też będą przegrane". Tusk o opozycji

Polska
"Jeśli nic się nie zmieni, to kolejne wybory też będą przegrane". Tusk o opozycji
#Newsroom
Donald Tusk przestrzega opozycję przed przegraną w kolejnych wyborach

- Mam przed sobą, mówię "ja", ale myślę tak naprawdę o bardzo o wielu ludziach, dwa, trzy lata do następnych wyborów parlamentarnych, żeby pomóc sobie nawzajem – powiedział Donald Tusk w programie #Newsroom. Były szef Rady Europejskiej podkreślił, że opozycja w Polsce "musi na nowo pokochać swoją robotę i znaleźć interakcję z ludźmi", bo inaczej przegra kolejne wybory parlamentarne.

- Ja wiem, że w tym stanie, w jakim jest dzisiaj opozycja, przy całym szacunku dla wysiłków jej liderów, bo ja mam lepszą ocenę wysiłków moich koleżanek i kolegów niż czasami media. Wiem, w jak trudnych warunkach pracują, ale jeśli nic się nie zmieni, to kolejne wybory też będą przegrane – powiedział Tusk w rozmowie z Tomaszem Machała.

 

ZOBACZ: Tusk: PiS nie będzie rządzić w Polsce za cztery lata

 

Polityk przyznał, że "czuje to, mimo że PiS będzie tracił". - Jestem o tym przekonany, że rok po roku, miesiąc po miesiącu, ludzie, nawet jeśli mają jakieś poważne powody, żeby dziś głosować na PiS, nie będą w stanie znieść tej ilości zła, takiego namacalnego, jakie PiS produkuje, i to tak taśmowo" – ocenił.

 

WIDEO: Donald Tusk udziela rad opozycji: trzeba więcej energii, więcej młodych ludzi

  

 

"Inne twarze, więcej energii"

 

Donald Tusk stwierdził, że opozycja może wygrać kolejne wybory parlamentarne, jednak potrzebne są m.in. nowe twarze w polityce. - Ludzie naprawdę muszą zobaczyć nie tylko, że mają dosyć PiS-u, bo będą mieli dosyć, oczywiście mówię o części. Natomiast będą chcieli zobaczyć chyba trochę inne twarze, trochę więcej energii, trochę więcej młodych ludzi, i trochę nowocześniejszego, takiego fajniejszego myślenia. No i to co powtarzam zawsze: autentycznej emocji – powiedział były premier.

 

ZOBACZ: Tusk żegna się z Brukselą. "Scenariusz mojej kadencji był napisany przez Hitchcocka"

 

Gość programu #Newsroom dodał, że "opozycja musi na nowo pokochać swoją robotę i znaleźć interakcję z ludźmi".

 

Tusk poprosił, aby nie pytać go o jego rolę, bo "nie myśli w tej chwili w tych kategoriach".

 

"Kaczyński wykorzystał katastrofę smoleńską do wytworzenia ostrego podziału"

 

Były szef Rady Europejskiej odniósł się również do podziałów, które wytworzyły się w Polsce. - Prezes PiS Jarosław Kaczyński jest autorem i promotorem kłamstwa smoleńskiego, które zrujnowało polską wspólnotę - ocenił Tusk. - Jarosław Kaczyński cynicznie wykorzystał katastrofę smoleńską do wytworzenia ostrego podziału - dodał.

 

Jego zdaniem katastrofa smoleńska została przez Kaczyńskiego wykorzystana do wyostrzenia podziału polskiego społeczeństwa. - Ten podział ma dość długą tradycję, on jest cały czas dość podobny w swojej istocie, jeszcze z czasów przedwojennych – powiedział Tusk. - Ale wydawało się, że Polska odzyskawszy wolność i niepodległość, a później wchodząc do Unii Europejskiej, że to wszystko pozwoli rozładowywać ten podział i że Polacy zaczną siebie (nawzajem - red.) jakoś szanować - podkreślił były premier.

 

ZOBACZ: Posłowie z najwyższymi emeryturami. Zobacz, ile dostaje Kaczyński

 

- Jarosław Kaczyński, uważam, że absolutnie cynicznie, wykorzystał katastrofę smoleńską do niezwykle ostrego podziału - podkreślił. – I ja też wiem dlaczego. Jest pewien typ polityków, on nie jest tu wyjątkiem, którzy wygrywają wtedy, kiedy agresja, nienawiść i podział są górą. On się w tym dobrze czuje, to jest jego żywioł - przekonywał.

 

- Niektórzy może mu zazdroszczą tej umiejętności, ja nie - dodał. – On zawsze, a po Smoleńsku z wyjątkową intensywnością, podsycał tę wzajemną niechęć do granic nienawiści – ocenił były premier.

luq/ #newsroom, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie