Tusk żegna się z Brukselą. "Scenariusz mojej kadencji był napisany przez Hitchcocka"

Świat
Tusk żegna się z Brukselą. "Scenariusz mojej kadencji był napisany przez Hitchcocka"
Polsat News

- Kiedy obejmowałem przewodnictwo w Radzie Europejskiej nie podejrzewałem, że scenariusz mojej kadencji będzie napisany przez samego Alfreda Hitchcocka. Jego recepta na dobry thriller to: rozpoczęcie trzęsieniem ziemi, a potem napięcie rośnie - mówił w piątek Donald Tusk. Ustępujący przewodniczący Rady Europejskiej przekazał funkcję następcy Charlesowi Michelowi.

Polityk zaznaczył, że pełniona funkcja była dla niego "wielkim przywilejem". Podziękował współpracownikom za wytężoną pracę przez cały okres kadencji. Wśród istotnych wyzwań, z którymi musiał się zmierzyć, wymienił m.in. kryzys w Grecji, wojnę na Ukrainie i brexit.

 

- Będę już nie tylko sercem, ale też coraz bardziej fizycznie obecny w Polsce. Mam pewne zobowiązania i pewne pomysły. Będę o tym mówił szerzej, kiedy minie moja kadencja tutaj, bo ona jeszcze jeden dzień trwa. Jako szef Europejskiej Partii Ludowej będę miał obowiązki i odpowiedzialności taką ogólnoeuropejska, ale będę miał dużo więcej czasu i wykorzystam ten czas bardzo intensywnie dla polskich spraw - powiedział.

 

Wychodząc z budynku Rady, podkreślił też, że będzie trzymał mocno kciuki za swego następcę, Charles'a Michela

 

- Dziękuję ci w imieniu Europejczyków za bycie prawdziwym europejskim wojownikiem - powiedział Charles Michel. I zapewnił, że jest optymistą, jeśli chodzi o przyszłość UE. 

 

Pożegnanie Junckera

 

W piątek ze stanowiskiem szefa Komisji Europejskiej pożegnał się również Jean-Claude Juncker. 1 grudnia zastąpi go Ursula von der Leyen.   

Juncker wygłosił w budynku KE krótkie przemówienie. Jak oświadczył, opuszcza stanowisko z pewną satysfakcją jak i żalem, ale jest szczęśliwy, że kończy się jego kadencja.

 

W czwartek Tusk udostępnił nagranie wideo, na którym żegnał się z funkcją przewodniczącego RE. 58-sekundowy film z dynamicznym podkładem muzycznym zamieszczony na Twitterze pokazuje Tuska w dresie, który biegnie przez parki i ulice Brukseli, zmierzając do budynku Rady Europejskiej.

 

Ujęcia przeplatane są zdjęciami z różnych oficjalnych spotkań i planszami z napisami przypominającymi, że były polski premier prowadził 48 szczytów unijnych, starając się w tym czasie zapewnić dobre relacje UE z sąsiadami, a Europie - odpowiednie miejsce w świecie oraz dbać o planetę.

ZOBACZ: "Ludzie mnie znają. Chcę to wykorzystać" - Donald Tusk o nowym ruchu politycznym

 

Tusk zapowiedział we wpisie, że w piątek przekaże urząd swojemu następcy Charles'owi Michelowi, któremu życzył przy tej okazji powodzenia.

 

Nowe konto

 

Filmik kończą wypowiedzi po polsku premiera Włoch Giuseppe Contego, który mówi: "Donald, byłeś superprzewodniczącym", prezydenta Francji Emmanuela Macrona żartującego, że UE będzie brakowało tweetów Polaka, oraz premiera Irlandii Leo Varadkara zapewniającego, że Radzie Europejskiej będzie brakowało Tuska.

 

Tymczasem Tusk założył nowe konto na Twitterze - @donaldtuskEPP. Nie ma tam jeszcze żadnych wpisów. "Zaobserwował" konto szefa Rady Europejskiej (które jeszcze prowadzi), dwa profile EPP oraz konto ustępującego przewodniczącego KE Jean-Claude’a Junckera. W grudniu upływa Tuskowi kadencja szefa Rady Europejskiej, a konto @europresident przejmie jego następca.

zdr/dk/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie