Politycy PO o Fundacji Państwo Prawa: PKW nie kwestionowała naszych sprawozdań

Polska
Politycy PO o Fundacji Państwo Prawa: PKW nie kwestionowała naszych sprawozdań
Polsat News
PO jest "bodaj jedyną" partią, której sprawozdań finansowych nie kwestionowała nigdy Państwowa Komisja Wyborcza

PKW nigdy nie kwestionowała naszych sprawozdań - mówią politycy PO, pytani o Fundację Państwo Prawa. Jednak szef klubu KO Borys Budka przyznaje, że dopiero z mediów dowiedział się, iż do fundacji trafiło aż 3 mln zł.

Z kolei szefowa partyjnej komisji rewizyjnej Gabriela Lenartowicz zapewnia, że nie miała dotąd zastrzeżeń do finansowania usług dla PO poprzez tę fundację.

 

3 mln zł za 3 lata

 

Fundacja Państwo Prawa otrzymała od Platformy Obywatelskiej przez trzy lata swojej działalności ponad 3 mln zł - napisał w poniedziałek tygodnik "Wprost". Gros środków, dodaje tygodnik, przelewanych jest z Funduszu Eksperckiego, który musi utworzyć każda partia na opracowanie ekspertyz prawnych, politologicznych, ekonomicznych czy socjologicznych. W partii ukrywano jednak to, że powołał ją Piotr Borys, prawa ręka Grzegorza Schetyny. Większość polityków PO nic nie wie o działalności tej instytucji - pisze "Wprost".

 

ZOBACZ: Podróż Jannigera i media społecznościowe. KO zawiadomi prokuraturę ws. Polskiej Fundacji Narodowej

 

Tygodnik informuje, że Fundacja Państwo Prawa istnieje od maja 2016 r. Jej prezesem jest Tomasz Świętoński, były koszykarz i pracownik Ministerstwa Sportu i Turystyki w czasach rządów PO-PSL. Wśród tworzących fundację prawników są m.in. prof. Marek Chmaj, prof. Andrzej Bisztyga, prof. Sabina Grabowska, prof. Anna Rakowska-Trela oraz mec. Jacek Dubois.

 

Decyzji o powołaniu fundacji nie zawarto jednak w żadnej uchwale zarządu - dodaje "Wprost". O jej działalności nie wiedzą też, według tygodnika, tacy politycy jak Sławomir Neumann czy Bogdan Borusewicz.

 

- Sprawami kontroli w PO zajmuje się komisja rewizyjna i ona zapewne zajmie stanowisko w tej sprawie - powiedział szef klubu KO i wiceszef Platformy Borys Budka, pytany o materiał "Wprost". "O tego typu wydatkach dowiedziałem się dziś prasy" - przyznaje.

 

"Partia nigdy nie miała problemu z zatwierdzeniem sprawozdań"

 

Budka zaznacza zarazem, że nigdy w historii Platformy partia nie miała problemu z zatwierdzeniem sprawozdań finansowych przez Państwową Komisję Wyborczą i "nigdy nie było żadnych niepokojących sygnałów".

 

Z kolei przewodnicząca Krajowej Komisji Rewizyjnej PO posłanka Gabriela Lenartowicz zapewnia, że działalność Fundacji Państwo Prawa jest jej znana. - Nie napotkałam dotąd na żadne wątpliwości w związku z finansowaniem usług przez Platformę, zamawianych w tej fundacji - podkreśla.

 

Zaznacza, że Fundacja zajmuje się m.in. przygotowywaniem dla partii ekspertyz prawnych, opiniowaniem ustaw itp. - To nie jest fundacja polityczna, nie zajmuje się polityką, tylko stroną prawną - mówi Lenartowicz. - Zresztą proszę zobaczyć, jakie autorytety prawnicze zasiadają w radzie - dodaje.

 

Również ona zwraca uwagę, że PO jest "bodaj jedyną" partią, której sprawozdań finansowych nie kwestionowała nigdy Państwowa Komisja Wyborcza.

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie