Ponad sto kilogramów bursztynu w czterech workach i 4 tysiące paczek papierosów nieśli na... plecach

Polska
Ponad sto kilogramów bursztynu w czterech workach i 4 tysiące paczek papierosów nieśli na... plecach
nadbuzanski.strazgraniczna.pl
Bursztyn wielkości przepiórczych jaj ważył ponad 100 kg. Na czarnym rynku wart jest ponad 200 tys. zł.

Obciążonych jak juczne zwierzęta przemytników zauważyli strażnicy graniczni z placówek w Kryłowie oraz Dołhobyczowie podczas wspólnej akcji w pobliżu wsi Prehoryłe w powiecie hrubieszowskim. Dwaj Ukraińcy szli od strony rzeki Bug. Ponad 103 kg bursztynu miały wartość ponad 206 tys. zł, a 4 tys. paczek papierosów z ukraińskim znakami akcyzy to na czarnym rynku 56 tysięcy.

Przemytnicy byli objuczeni nosidłami, na których umocowali paczki z ciężkim bursztynem. Do nich przytroczone były kolejne pakunki - z papierosami.

 

Z ciężkim ładunkiem mężczyźni pod osłoną nocy przedzierali się znad Bugu w głąb kraju. Zostali jednak namierzeni podczas wspólnej akcji Straży Granicznej z Kryłowa i Dołhobyczowa (woj. lubelskie).

 

ZOBACZ: "Bursztynowe koła" fiata. Zaskoczenie na granicy z Ukrainą

 

Bursztyn, który nieśli przemytnicy, był wielkości przepiórczych jaj.

 

nadbuzanski.strazgraniczna.pl

 

Podczas kontroli dwóch mężczyzn ustalono, iż są oni obywatelami Ukrainy.

 

Jak ustalili funkcjonariusze, ujawniony nielegalny towar został wcześniej przemycony z Ukrainy do Polski przez rzekę graniczną Bug. Mężczyznom w momencie zatrzymania udało się przenieść na polski brzeg rzeki, ponad 103 kg bursztynu o wartości ponad 206 tys. zł oraz 4 tys. paczek papierosów z ukraińskim znakami akcyzy o wartości ponad 56 tys. zł.

 

ZOBACZ: CBA zatrzymało sześć osób w związku z przemytem bursztynu

 

Zatrzymani Ukraińcy odpowiedzą za przestępstwo skarbowe. Obaj po przeprowadzeniu wobec nich czynności procesowych i administracyjnych zostali przekazani w piątek ukraińskim służbom granicznym.

 

nadbuzanski.strazgraniczna.pl

 

W tym roku był to pierwszy ujawniony przemyt tak dużej ilości bursztynu na "zielonej granicy". Od stycznia funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej nie dopuścili do przemytu nielegalnych papierosów o wartości ponad 17 mln zł.

hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie