Papierosy i bursztyn transportowali łodziami przez Zalew Wiślany. Przemytnicy usłyszeli wyroki

Polska
Papierosy i bursztyn transportowali łodziami przez Zalew Wiślany. Przemytnicy usłyszeli wyroki
Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej

Funkcjonariusze Straży Granicznej w Grzechotkach zlikwidowali polsko-rosyjski kanał przerzutowy na Zalewie Wiślanym. Wartość przechwyconych papierosów i bursztynu oszacowano na 6,5 mln zł. Przemytnicy biorący udział w procederze usłyszeli wyroki - najbliższe miesiące spędzą w areszcie.

Mechanizm działania przemytników polegał na tym, że Rosjanie przewozili na swoich łodziach znaczne ilości papierosów i bursztynu z obwodu kaliningradzkiego. Następnie czterech Polaków kupowało od nich towar i przewoziło samochodami osobowymi i dostawczymi do województwa warmińsko-mazurskiego.

 

Pierwsze zatrzymania osób zamieszanych w przemyt miały miejsce w 2015 roku.

 

Warmińsko-Mazurski OSG

 

Podczas zatrzymania Straż Graniczna zabezpieczyła prawie 116 tys. paczek papierosów różnych marek, blisko 350 kg bursztynu, 7 kg krajanki tytoniowej i 20 litrów alkoholu. Tymczasowo zajęto również rosyjskie łodzie, które służyły przemytnikom za środek transportu.

 

Służby oszacowały wartość skonfiskowanych towarów na 6,5 mln zł. 

 

Wspólne działania celników i KAS

 

- Czynności w tej sprawie prowadzono w ramach współdziałania funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Grzechotkach i w Elblągu oraz funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej - poinformowała Mirosława Aleksandrowicz, Rzecznik Prasowy Komendanta Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej.

 

Warmińsko-Mazurski OSG

Pod koniec sierpnia sąd wydał wyrok w sprawie kontrabandy. Jeden z przemytników, 55-letni mężczyzna, najbliższe cztery miesiące spędzi w celi. 50-letni Rosjanin i 25-letni Polak otrzymali kary 6-miesięcy więzienia w zawieszeniu na 3 lata. Z kolei 51-letniemu mieszkańcowi województwa zachodniopomorskiego sąd wymierzył karę trzech miesięcy pozbawienia wolności na okres warunkowego zawieszenia 2 lat.

 

Wszyscy skazani muszą zapłacić grzywny.

dc/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie