Nie żyje aktorka Anna Karina, muza i żona Jean-Luca Godarda

Świat
Nie żyje aktorka Anna Karina, muza i żona Jean-Luca Godarda
commons.wikimedia/Philippe Luzarey/CC BY 1.0
Pseudonim artystyczny aktorki wymyśliła Coco Chanel

Anna Karina, pochodząca z Danii francuska aktorka, muza i żona Jean-Luca Godarda, zmarła w sobotę na raka w paryskim szpitalu w wieku 79 lat - poinformował w niedzielę jej agent Laurent Balandras.

Karina zadebiutowała w filmie krótkometrażowej jeszcze jako 14-latka. Trzy lata później przeniosła się do Paryża, gdzie szybko zwróciła na siebie uwagę.

 

Jej prawdziwe nazwisko brzmiało Hanne Karen Blarke Bayer; pseudonim artystyczny wymyśliła jej Coco Chanel.

 

Odmówiła występu w debiucie Paula Godarda, który zachwycił się młodą aktorką kąpiącą się w pianie w reklamie mydła Palomolive i zaproponował jej udział w filmie "Do utraty tchu" z 1960 roku, który zainicjował francuską Nową Falę. W filmie wystąpiła Jean Seberg i Jean-Paul Belmondo.

 

ZOBACZ: Nie żyje Michael John Pollard. Amerykański aktor o polskich korzeniach miał 80 lat

 

"Kino francuskie zostało dziś osierocone"

 

Zagrała potem w filmie "Żołnierzyk". Za rolę Angeli w filmie "Kobieta jest kobietą" została nagrodzona na festiwalu w Berlinie W 1962 roku.

 

Wystąpiła łącznie w siedmiu filmach Godarda; została też jego żoną. Grała też w filmach Luigiego Viscontiego, Tony Richardsona, a także u George'a Cukora.

 

Była też znaną piosenkarką. Wielki sukces przyniosło jej wykonanie piosenki Serge'a Gainsbourga w komedii muzycznej "Anna" Pierre'a Koralnika.

 

Na wieść o śmierci Anny Kariny francuski minister kultury Franck Riester napisał w Tweecie, że "kino francuskie zostało dziś osierocone. Straciło jedną ze swych legend".

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie