Nie żyje Adam Słodowy. Lubiany prezenter miał 96 lat

Polska
Nie żyje Adam Słodowy. Lubiany prezenter miał 96 lat
PAP/Jan Morek
Adam Słodowy miał 96 lat

W wieku 96 lat zmarł Adam Słodowy, popularyzator majsterkowania, autor popularnego programu telewizyjnego dla młodzieży "Zrób to sam". Informację o jego śmierci przekazał polsatnews.pl Maciej Rozbicki, krewny prezentera.

Program "Zrób to sam" nadawany był przez 24 lata między 1959-1983 rokiem. Audycja była częścią czwartkowego "Ekranu z bratkiem", a potem niedzielnego "Teleranka". Słodowy prezentował w nim osobiście, jak z ogólnie dostępnych rzeczy robić zabawki i przedmioty użytkowe.

 

 

Był także zdolnym inżynierem. Jego zainteresowanie motoryzacją sprawiło, że samodzielnie zbudował trzy samochody osobowe własnego pomysłu.

 

Przypomnijmy, w lipcu Polska Agencja Prasowa oraz media podały nieprawdziwą informację o jego śmierci.

 

ZOBACZ: Adam Słodowy żyje. Informacja o śmierci była nieprawdziwa - poinformował PAP jego krewny

 

 

Wykładowca na WAT, major

 

Urodził się 3 grudnia 1923 w Czarnkowie. Podczas okupacji niemieckiej pracował w fabryce. W 1944 zgłosił się na ochotnika do wojska, wojnę kończył w Szczecinie, jako oficer artylerii. W latach 1950-1958 był wykładowcą w Oficerskiej Szkole Artylerii Przeciwlotniczej w Koszalinie, a następnie w Wojskowej Akademii Technicznej, gdzie uzyskał stopień majora.

 

Po opuszczeniu wojska poświęcił się popularyzacji majsterkowania, a od 1959 roku rozpoczął pracę w telewizji, gdzie początkowo był konstruktorem urządzeń scenotechnicznych. W latach 1961-78 był redaktorem Naczelnej Redakcji Programów Oświatowych i Dziecięcych TVP. W 1983 roku, po zrealizowaniu 505. odcinka swojego programu, odszedł z telewizji na emeryturę.

 

Słodowy jest również autorem scenariusza do serii filmów animowanych dla dzieci "Pomysłowy Dobromir" i "Pomysłowy wnuczek", a także filmów: "Śrubokręt i spółka" oraz "Dziura w ścianie".

 

Napisał także wiele książek poświęconych samodzielnemu majsterkowaniu, w tym "Lubię majsterkować", której łączny nakład wyniósł ponad 560 tys. egzemplarzy.

ac/hlk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie