Rozbito grupę "Trapeza". Zatrzymano 22 osoby

Polska
Rozbito grupę "Trapeza". Zatrzymano 22 osoby
CBŚP
Według śledczych, grupa "Trapeza" mogła działać na terenie Warszawy i jej okolic od maja 2016 roku

- Policjanci warszawskiego CBŚP rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie są podejrzani o produkcję, przemyt oraz wprowadzanie do obrotu znacznych ilości narkotyków - przekazała w piątek rzecznik CBŚP kom. Iwona Jurkiewicz. Do sprawy łącznie zatrzymano już 22 osoby, w tym szefa grupy Krzysztofa B. ps. "Trapez".

Według śledczych, grupa "Trapeza" mogła działać na terenie Warszawy i jej okolic od maja 2016 roku.

 

- W tym czasie wprowadzili na rynek ogromne ilości środków odurzających i substancji psychotropowych - powiedziała komisarz.

 

- Z zebranego materiału dowodowego wynika, że z Holandii przemycano za pośrednictwem zaufanych kurierów marihuanę i płynną amfetaminę, którą na miejscu wytrącano i w sproszkowanej formie wprowadzano do obrotu - tłumaczyła policjantka.

 

Pierwsze zatrzymania w czerwcu 

 

Jak powiedział rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Łukasz Łapczyński do pierwszych zatrzymań doszło w czerwcu 2019 roku.

 

- Zatrzymano wtedy dziewięć osób zaangażowanych w przestępczy proceder, w tym kierującego grupą 34-letniego Krzysztofa B. ps. "Trapez" - podkreślił Łapczyński.

 

Prokurator dodał, że podczas czerwcowych zatrzymań zlikwidowano magazyn narkotyków, w którym podejrzani przechowywali środki odurzające. Łącznie zabezpieczono wtedy ponad 30 kg różnego rodzaju narkotyków.

 

Kolejne zatrzymania czterech osób podejrzanych o udział w grupie Krzysztofa B. miały miejsce w listopadzie na przejściu granicznym w Świecku podczas przemytu środków odurzających z Holandii. Według śledczych przemycane narkotyki miały trafić do Warszawy.

 

- To również nie spowodowało zaprzestania przestępczej działalności, więc z początkiem grudnia zadano kolejny cios rozbijając zorganizowaną grupę przestępczą - podkreśliła komisarz Jurkiewicz.

 

ZOBACZ: CBŚP wraz z niemiecką policją rozbiło grupę handlarzy narkotyków

 

Zarzuty udziału w zorganizowanej grupy przestępczej

 

W trakcie grudniowej akcji funkcjonariusze zatrzymali 10 podejrzanych oraz jedną osobę współpracującą z grupą.

 

- Zatrzymani po doprowadzeniu do Prokuratury Okręgowej w Warszawie usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, produkcji narkotyków oraz wprowadzania do obrotu znacznych ilości środków odurzających i substancji psychotropowych, z czego uczynili sobie stałe źródło dochodów - wyliczył prokurator Łapczyński.

 

Dodał, że na poczet grożących im kar zabezpieczono mienie o wartości ponad 400 tys. zł.

 

Wskazał także, że w tej sprawie status podejrzanych posiadają 22 osoby. Dwunastu z nich zostało tymczasowo aresztowanych, natomiast wobec pozostałych podejrzanych zastosowano dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju.

 

WIDEO: CBŚP rozbiło zorganizowaną grupę przestępczą "Trapeza":

  

Za zarzucane im czyny może grozić nawet do 12 lat więzienia.

 

Z kolei rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji podkreśliła, że sprawa ma charakter rozwojowy i śledczy nie wykluczają dalszych zatrzymań. 

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie