Dowiemy się, jak smog wpływa na dziecięcy mózg. Zbadają to m.in. polscy naukowcy

Technologie
Dowiemy się, jak smog wpływa na dziecięcy mózg. Zbadają to m.in. polscy naukowcy
Polsat News
Smog może przyczyniać się do powstawania poważnych chorób u całej populacji

Krakowscy i warszawscy naukowcy zrzeszeni w konsorcjum NeuroSmog przebadają kilkaset dzieci, aby ustalić, jak smog wpływa na rozwijający się mózg. Na ten cel otrzymali ponad 15 mln zł od Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w ramach programu Team-Net.

Realizacją szeroko zakrojonych badań zajmą się pracownicy Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Instytutu Ochrony Środowiska w Warszawie, gdzie powstają mapy zanieczyszczeń powietrza.

 

Badacze chcą potwierdzić hipotezę o negatywnym wpływie smogu na rozwijający się mózg, gdyż do tej pory nie powstały na ten temat żadne kompleksowe badania.

 

ZOBACZ: akcja "Smog". Zatrzymano prawie 8 tys. dowodów rejestracyjnych

 

- Nie od dziś wiadomo, że smog może przyczyniać się do powstania poważnych chorób wśród całej populacji. Kobiety ciężarne oddychające zanieczyszczonym powietrzem są bardziej narażone na poronienia oraz rodzą dzieci o mniejszej masie ciała, które prawdopodobnie mają też większą podatność na występowanie zaburzeń neurorozwojowych, takich jak ADHD - zaznacza w rozmowie z polsatnews.pl dr hab. Marcin Szwed, prof. UJ z Instytutu Psychologii UJ, pomysłodawca badań i kierownik projektu.

 

Naukowiec podkreśla, że "smog może również powodować problemy z zajściem w ciążę oraz zwiększać ryzyko poronień, powodować nowotwory u dzieci, czy chorobę Parkinsona u ludzi starszych, obniżać poziom inteligencji". - Natomiast doniesienia na temat wpływu na rozwój mózgu dziecka należy poddać rzetelnej analizie, gdyż dotąd nie przeprowadzono na ten temat żadnych kompleksowych badań - dodaje.   

 

Wyniki za kilka lat

 

Polscy naukowcy będą szukali m.in. odpowiedzi na pytanie, czy smog przyczynia się do powstania ADHD, a także które konkretnie szlaki nerwowe lub które części dziecięcego mózgu są uszkadzane przez zanieczyszczenia powietrza.

 

Badania przeprowadzone zostaną na grupie 800 dzieci z południowej Polski w wieku 10-13 lat - tych ze zdiagnozowanym ADHD oraz wśród dzieci bez stwierdzonych problemów neuropsychologicznych.

 

Najmłodsi będą badani przy pomocy rezonansu magnetycznego oraz poddawani szczegółowym testom psychologicznym. Psychologowie ocenią ich zachowania i poziom inteligencji, szybkość reakcji oraz to, jak szybko się męczą.

 

W projekt zaangażowanych jest ok. dwudziestu naukowców, polskich i zagranicznych, którzy podzielą się pracą między cztery zespoły badawcze. Pierwsze prace z dziećmi mają rozpocząć się w marcu przyszłego roku, a wyniki będą znane za cztery-pięć lat.   

 

ZOBACZ: wszyscy politycy mówią jednym głosem: chcemy oddychać czystym powietrzem

 

Polska na czele niechlubnego rankingu

 

Pod względem poziomu zanieczyszczenia powietrza Polska znajduje się w światowej czołówce najbardziej zanieczyszczonych państw.

 

Naukowcy zauważają, że badania realizowane w naszym kraju mogą być zatem bardziej miarodajne, niż gdyby zostały przeprowadzone w krajach o niższym natężeniu trujących substancji. 

emi/luq/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie