Izrael: parlament rozwiązał się, nowe wybory 2 marca

Świat
Izrael: parlament rozwiązał się, nowe wybory 2 marca
PAP/EPA/ABIR SULTAN
Izrael czekają trzecie wybory parlamentarne w ciągu roku

Po ostatecznym fiasku utworzenia rządu, parlament Izrael podjął w czwartek nad ranem decyzję o samorozwiązaniu. Jak poinformował, nowe wybory parlamentarne odbędą się 2 marca 2020 roku. Będzie to trzecie głosowanie w Izraelu ciągu niespełna roku.

W środę tuż przed północą minął ostateczny termin na utworzenie koalicji rządowej po wrześniowych wyborach. Już w czwartek Kneset przyjął ustawę o samorozwiązaniu.

 

Wybory z 17 września wygrał centrolewicowy sojusz Benny'ego Gantza Niebiesko-Biali, zdobywając 33 mandaty w 120-miejscowym Knesecie, a centroprawicowy Likud Netanjahu wywalczył 32 mandaty.

 

ZOBACZ: Premier Izraela postawiony w stan oskarżenia. "Zamach stanu"

 

Nie udało się sformować koalicyjnego rządu

 

Prezydent Izraela Reuwen Riwlin powierzył 23 października Gantzowi, byłemu szefowi sztabu generalnego izraelskiej armii, misję utworzenia gabinetu. Ten jednak nie zdołał sformować koalicyjnego rządu. Fiaskiem zakończyła się także podjęta przez premiera Benjamina Netanjahu próba nakłonienia swego politycznego rywala, Benny'ego Gantza, do utworzenia rządu jedności.

 

Na Netanjahu ciążą zarzuty sprawach dotyczących korupcji, nadużycia zaufania i defraudacji. Grozi mu do 10 lat więzienia, jeśli zostanie skazany za korupcję, i do trzech lat za defraudacje i nadużycie zaufania. 

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie