"Aborcja bez granic". Polskie aktywistki oferują pomoc. RPD zawiadomi prokuraturę

Polska
"Aborcja bez granic". Polskie aktywistki oferują pomoc. RPD zawiadomi prokuraturę
Polsat News/ Zdj. ilustracyjne
"Kobiety w sieci" mają udzielać porad na temat ciąży, łącznie z obiektywnymi i rzetelnymi informacjami na temat aborcji.

"Aborcja Bez Granic" ma wesprzeć osoby potrzebujące aborcji, między innymi, poprzez dostarczanie informacji, pomoc finansową, tłumaczeniową, organizowanie noclegów oraz pomoc w organizacji wyjazdu i zabiegu za granicą. Rzecznik Praw Dziecka zawiadomi prokuraturę w tej sprawie.

Inicjatywę tworzą organizacje: Aborcyjny Dream Team, Kobiety w sieci - aborcja po polsku, Abortion Support Network, Ciocia Basia, Abortion Network Amsterdam, Women Help Women.

 

Polskie aktywistki uruchomiły telefon zaufania z informacjami na temat aborcji. "Kobiety w sieci" poinformowały na konferencji, że będą udzielać porad na temat ciąży, łącznie z obiektywnymi i rzetelnymi informacjami na temat aborcji.

 

Konferencję poprzedził happening, podczas którego przed dworcem kolejowym Warszawa Śródmieście przeszło 50 kobiet z walizkami, zwracając uwagę na problem tzw. turystyki aborcyjnej, czyli wyjazdów Polek do klinik wykonujących aborcję poza granicami Polski.


- Biorę udział w tym wydarzeniu, bo zależy mi na tym, żeby w Polsce była dostępna aborcja na żądanie - legalna i bezpłatna, wysokiej jakości, bezpieczna. Póki to się nie wydarzy, kobiety z różnych krajów Europy tworzą sieci wsparcia dla kobiet w krajach, w których aborcja jest zabroniona - powiedziała jedna z uczestniczek happeningu.

 

ZOBACZ: Abp Gądecki: PiS nie zrealizowało obietnic o ochronie życia od poczęcia


- Statystyki wskazujące, że w Polsce przeprowadza się tysiąc aborcji rocznie nie odzwierciedlają rzeczywistości. Nie mówi się o osobach, które przerywają ciążę w Polsce "poza ustawą" - powiedziała Natalia Broniarczyk, organizatorka konferencji.


W konferencji, oprócz aktywistek z Polski brały udział przedstawicielki organizacji oraz nieformalnych grup z Niemiec, Holandii i Wielkiej Brytanii.

 

 

"Pomocnictwo do popełnienia przestępstw"

 

Rzecznik praw dziecka zapowiedział, że złoży zawiadomienie do prokuratury w sprawie tej inicjatywy. - Przeanalizowałem i skonsultowałem z prawnikami tę sprawę i według mnie propozycje, które na tych stronach są przedstawiane, to pomocnictwo do popełnienia przestępstw, czyli naruszania polskiego prawa aborcyjnego i przepisów Kodeksu karnego, chociażby art. 152 par. 2 k.k. Dotyczy to nakłaniania, organizowania i finansowania nielegalnej aborcji - powiedział rzecznik.

 

- To jest niezgodne nie tylko z polskim prawem, lecz także z ustawą o Rzeczniku Praw Dziecka, który ma stać na straży życia od poczęcia. Dlatego będę składał zawiadomienie do prokuratury, aby zbadała od strony prawno-karnej tego typu praktyki - oświadczył.

 

Dopuszczalne trzy przypadki


Rzecznik Prasowy Ministra Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz poinformował, że kwestia zabiegów przerwania ciąży w Polsce została uregulowana przepisami ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.


W świetle tej ustawy przerwanie ciąży jest dopuszczalne wyłącznie w trzech ściśle określonych przypadkach, tj. gdy: ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej, badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu oraz gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.


Przepisy regulują również m.in. kwestię stwierdzenia okoliczności warunkujących przerwanie ciąży. W sytuacji, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego w celu uzyskania świadczenia niezbędne jest uzyskanie stosownego zaświadczenia prokuratora. W pozostałych dwóch przypadkach, wystąpienie okoliczności dopuszczających przerwanie ciąży stwierdza inny lekarz niż dokonujący przerwania ciąży, chyba, że ciąża zagraża bezpośrednio życiu kobiety - poinformował rzecznik MZ.

 

ZOBACZ: Spór o aborcję w Belgii. Wkrótce może być dostępna nawet na początku piątego miesiąca ciąży


Dodał, że, ustawa w art. 4b przewiduje, że „osobom objętym ubezpieczeniem społecznym i osobom uprawnionym na podstawie odrębnych przepisów do bezpłatnej opieki leczniczej przysługuje prawo do bezpłatnego przerwania ciąży w podmiotach leczniczych”. Wykaz świadczeń gwarantowanych związanych z przerwaniem ciąży jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra z dnia 22 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego.


Zaznaczył, że przeprowadzenie zabiegu przerwania ciąży w okolicznościach innych niż przewidziane w ustawie jest działaniem pozaprawnym i stanowi przedmiot działań organów ścigania oraz wymiaru sprawiedliwości

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie