Abp Gądecki: PiS nie zrealizowało obietnic o ochronie życia od poczęcia

Polska
Abp Gądecki: PiS nie zrealizowało obietnic o ochronie życia od poczęcia
Wikipedia.org/Paterm
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki

Brak decyzji Trybunału Konstytucyjnego sprawia, że w kolejnych latach zabijane będą setki dzieci, tylko dlatego, że są bezbronne i poszkodowane przez los - podkreśla przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Hierarcha jest rozczarowany "niedotrzymaniem obietnicy wyborczej złożonej przez partię rządzącą o ochronie życia od poczęcia".

Abp Gądecki w komunikacie biura prasowego Komisji Episkopatu Polski przypomniał, że Trybunał Konstytucyjny nie rozpatrzył, jak dotąd, "wniosku poselskiego odnoszącego się do kwestii konstytucyjności tzw. aborcji eugenicznej”.

 

Hierarcha zaznaczył jednocześnie, że w orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego wydanym w 1997 roku (K. 26/96) napisano, że: "Wartość konstytucyjnie chronionego dobra prawnego, jakim jest życie ludzkie, w tym życie rozwijające się w fazie prenatalnej, nie może być różnicowana. (...) Od momentu powstania życie ludzkie staje się więc wartością chronioną konstytucyjnie. Dotyczy to także fazy prenatalnej”.

 

PRZECZYTAJ: Episkopat apeluje do posłów o ochronę życia dzieci przed urodzeniem. "Potrzeba dotrzymania obietnic"

 

"Prawne przyzwolenie na selekcję"

 

W wydanym komunikacie abp Gądecki podkreśla: "Obowiązujące w Polsce przepisy o prawnej ochronie życia ludzkiego, za sprawą zamieszczonych w ustawie tzw. wyjątków, wciąż naruszają wspomnianą zasadę demokratycznego państwa prawnego. W szczególny sposób jest to prawdziwe w stosunku do tzw. aborcji eugenicznej dopuszczonej prawnie na podstawie dużego prawdopodobieństwa upośledzenia lub choroby”.

 

Przewodniczący Episkopatu Polski jednocześnie zaznaczył: "W przypadku nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu dziecka mamy prawne przyzwolenie na selekcję z uwagi na stan zdrowia nieurodzonego jeszcze dziecka, co stanowi bezpośrednią dyskryminację".

 

W oczekiwaniu na beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, abp Gądecki przypomina słowa Prymasa Tysiąclecia wypowiedziane w styczniu 1976 roku: "Wszelkie działanie przeciwko rozpoczętemu życiu jest zwykłą zbrodnią przeciwko prawom natury! (...) Nikt nie może bezkarnie pozbawiać życia kształtującej się dopiero istoty ludzkiej, zwłaszcza, że jest ona bezbronna".

 

PiS nie zrealizowało obietnic

 

Na koniec komunikatu abp Gądecki podkreślił, że jest "rozczarowany" tym, że Prawo i Sprawiedliwość nie zrealizowało obietnicy, zawartej w programie wyborczym, dotyczącej ochrony życia.

 

"Wyrażam jednocześnie moje rozczarowanie z powodu niedotrzymania jak dotąd obietnicy wyborczej złożonej kiedyś przez partię rządzącą o ochronie życia od poczęcia" - napisał hierarcha.

 

Opublikowany przez partię rządzącą w 2014 roku "Program Prawa i Sprawiedliwości" na stronie 7. informował wyborców, że "Prawo do życia (...) wyklucza możliwość podejmowania arbitralnych decyzji o pozbawianiu życia innych ludzi". Kościół tymczasem uważa, że życie należy chronić od poczęcia. "Bronimy i będziemy bronić życia" - napisało PiS w programie.

emi/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie