Naukowcy: możliwe, że "człowiek z przyszłości'' będzie potrzebował dużo więcej kalorii

Świat
Naukowcy: możliwe, że "człowiek z przyszłości'' będzie potrzebował dużo więcej kalorii
pixabay.com
Badania, opublikowane w czasopiśmie "Pluse One", wskazują na to, że do roku 2100 zapotrzebowanie na kalorie ludzi może wzrosnąć aż o 80 procent.

Fakt, że coraz więcej osób boryka się z problemami dotyczącymi otyłości może mieć znaczenie dla tego, jak będzie wyglądać "dieta przyszłości". Aż o 80 proc. może wzrosnąć zapotrzebowanie kaloryczne ludzi.

Grupa naukowców z Uniwersytetu w Getyndze, na czele Stephanem Klasenem, nie ma dobrych informacji. Ich badania, opublikowane w czasopiśmie "Plos One", wskazują na to, że do roku 2100 globalne zapotrzebowanie na kalorie może wzrosnąć aż o 80 procent. Liczba ludności przewidywana na ten rok może może wynieść ok. 11,2 mld osób.

 

ZOBACZ: Przepis na zdrowe święta: zamiast liczyć kalorie, wystarczy zachować umiar

 

Wzrost kontra spadek

 

Naukowcy zauważyli, że w niektórych krajach wzrasta średnia wskaźnika BMI (czyli indeks masy ciała - proporcja masy mierzonej w kilogramach do wzrostu w metrach) oraz średnia masy ciała.

 

Z badań wynika, że ta prognoza zagraża najbardziej  Nigerii, Indiom i Demokratycznej Republice Konga, gdzie przewiduje się największy skok tych parametrów.   

 

Zupełnie przeciwną tendencję zauważyli badacze m.in. w Chinach, Japonii i Rosji. Tam do 2100 roku prawdopodobnie zostanie odnotowany spadek zapotrzebowania na kalorie.

 

Zdrowie kontra ekonomia

 

Kolejnym ważnym aspektem prognozy z Uniwersytetu w Getyndze jest drastyczny podział w kwestii ekonomicznej. W swojej analizie badacze podkreślają, że dieta, która będzie składać się z wartościowych produktów może być  w przyszłości zarezerwowana tylko dla bogatych.

 

ZOBACZ: Podatek od cukru coraz bliżej. 2 mld dla budżetu i zdrowsze społeczeństwo

 

Ucieczka do tanich produktów z wysokim poziomem kaloryczności  - taką przyszłość przewidują grupie osób, która borykać się będzie z biedą. W związku z tym w krajach, gdzie występują problemy ekonomiczne, może pojawić się poważny problem z otyłością.  

 

Większe zapotrzebowanie na kalorie sprawi również, że w tych regionach może też nastąpić wzrost liczby osób niedożywionych.

 

ms/prz/ morgenpost.de
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie