Zbiórka na tygrysy z poznańskiego zoo. Podano wynik

Polska
Zbiórka na tygrysy z poznańskiego zoo. Podano wynik
Polsat News
W ogrodzie przebywają dwa tygrysy uratowane z transportu, który pod koniec października utknął na polsko-białoruskiej granicy

1,8 mln zł zebrano dotychczas na budowę wybiegu i kotników dla tygrysów w poznańskim zoo. W ogrodzie przebywają dwa osobniki uratowane z transportu, który pod koniec października utknął na polsko-białoruskiej granicy.

Pod koniec października transport 10 tygrysów przewożonych z Włoch do rosyjskiego Dagestanu utknął z przyczyn formalnych na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Koroszczynie (woj. lubelskie). W czasie kilkudniowego postoju jedno ze zwierząt padło. Pozostałe w bardzo złym stanie przewieziono do ogrodów zoologicznych w Poznaniu i Człuchowie. 2 grudnia pięć tygrysów przetransportowano z Poznania do azylu w Hiszpanii. W poznańskim zoo ze względu na wiek i stan zdrowia pozostały dwa samce: Gogh i Kan.

 

ZOBACZ: "Płaczemy. Cieszymy się. Umieramy z niepokoju". Poznańskie ZOO żegna tygrysy

 

Rozbudowa tygrysiarni i wybiegu

 

Jak podało na swoim profilu na Facebooku poznańskie zoo, dotychczas w zbiórce prowadzonej na rzecz tygrysów uzyskano 1,8 mln zł. "Zebrane pieniądze posłużyły modernizacji wybiegu kwarantannowo-rehabilitacyjnego (wsparcie z WWF), tak by mogły zamieszkać na nim już za moment Gogh i Kan (…) Reszta po odliczeniu kosztów utrzymania, karmy, leków pozwala na przeprowadzenie rozbudowy naszej tygrysiarni" – poinformowało zoo.

 

 

- Rozbudujemy tygrysiarnię i powstanie nowy wybieg dla Gogha i Kana o powierzchni 3,5 tys. m kw. – powiedziała  w poniedziałek rzeczniczka poznańskiego zoo Małgorzata Chodyła. Wybieg ma być wyposażony w sezonowy basen.

 

ZOBACZ: Tygrysy z Polski dotarły do azylu w Hiszpanii. Czują się dobrze

 

Chodyła wyjaśniła, że oba tygrysy przebywają teraz w kotnikach tygrysiarni, ale nie mają możliwości wyjścia na wybieg. - Zostanie dla nich wybudowany zupełnie nowy budynek z kotnikami obok tygrysiarni - powiedziała. Jak dodała, pomieszczenia, w których przebywają zwierzęta są ogrzewane piecykami olejowymi zasilanymi elektrycznie. - Na dłuższą metę to nie jest dobre rozwiązanie – podkreśliła.

 

Budowa potrwa kilka miesięcy 

 

Budowa wybiegu i budynku z kotnikami dla Gogha i Kana potrwa kilka miesięcy. Po jej zakończeniu pomieszczenia, w których teraz przebywają oba tygrysy, będą mogły być wykorzystywane do tymczasowego, interwencyjnego przyjmowania dzikich zwierząt. Według szacunków dyrektor zoo budowa azylu mogłaby kosztować około 6 mln zł.

 

ZOBACZ: Tygrysy z Poznania wyruszyły do azylu w Hiszpanii. Akcję nadzorowali antyterroryści

 

W wtorek poznański ogród zoologiczny odwiedzą posłowie z Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt. Mają rozmawiać z dyrekcją o ewentualnych zmianach przepisów o azylu dla dzikich zwierząt skonfiskowanych np. podczas prób przemytu.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie