Polska unijnym liderem przewozów

Polska
Polska unijnym liderem przewozów
Polsat News

Polska ma największą w Unii Europejskiej flotę ciężarówek i autobusów, ale po kraju ciągle jeździ dużo staroci - czytamy w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolitej"

Dziennik, powołując się na raport "Vehicles in use - Europe 2019" stowarzyszenia europejskich producentów pojazdów ACEA, podał, że w naszym kraju zarejestrowana jest największa w Unii, licząca ponad 1,1 mln, flota ciężarówek.

 

"W liczbie autobusów też jesteśmy liderem: na początku 2019 r. było ich 119,5 tys., prawie jedna szósta parku autobusowego w UE. Z kolei liczbą aut dostawczych 2,65 mln tylko nieznacznie mamy ustępować Niemcom (2,72 mln)" - pisze "Rz".

 

ZOBACZ: Spłonęły trzy autobusy na zajezdni w Krośnie. Pożar gasiło 11 zastępów straży pożarnej

 

Starocie na polskich drogach

 

Według gazety nie możemy się chwalić stanem technicznym aut osobowych. "Średni wiek sięga 14 lat, gdy w UE jest o trzy lata niższy" - czytamy w dzienniku.

 

W rozmowie z "Rz" Aleksander Kierecki z firmy analitycznej JMK powiedział, że kondycja pojazdów w Polsce to stary problem.

 

"Ciężarówki nieopuszczające naszych granic są mocno wysłużone. A gdy nowe autobusy mają przewoźnicy międzynarodowi oraz miejscy, dzięki dotacjom z UE, to na liniach lokalnych kursują starocie" - powiedział Kierecki, cytowany przez "Rzeczpospolitą".

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie