Kierowco, szykuj się do kontroli. Więcej policjantów na drogach

Moto
Kierowco, szykuj się do kontroli. Więcej policjantów na drogach
Polsat News

Szoferzy ciężarówek i autobusów mogą spodziewać się wzmożonych kontroli w czwartek w ramach ogólnopolskiej akcji Truck&Bus. Funkcjonariusze szczególną uwagę zwrócą na prawidłowość przewozu towarów i osób. Zaznaczają jednak, że kierowcy aut również nie dostaną w tym dniu taryfy ulgowej.

Działania policji w ramach ogólnopolskiej akcji pod nazwą Truck&Bus rozpoczęły się w czwartek o szóstej rano, a zakończą tego samego dnia wieczorem. Odbywają się w porozumieniu z Europejską Organizacją Policji Ruchu Drogowego (TISPOL), która wspiera podobne akcje także w innych krajach Unii Europejskiej. 

 

W ramach czwartkowych działań na drogi w całej Polsce wyjedzie około 5 tys. policjantów ruchu drogowego, którzy szczególną uwagę będą zwracali na prawidłowość przewożenia ładunków i osób. Jak zaznacza policja - na co dzień takie kontrole zwykle podejmują inspektorzy transportu drogowego.

 

- Kontrolując ciężarówki i półciężarówki, szczególną uwagę będziemy zwracali na mocowanie towaru i jego oznaczenie. Niewykluczone, że będziemy również kontrolowali przewóz materiałów niebezpiecznych - poinformował Kobryś.

 

Policja kierowcom aut nie odpuści

 

Dodał, że policjanci będą także kontrolowali autobusy i busy przewożące pasażerów, bo - jak zwrócił uwagę - w przeszłości dochodziło do wypadków samochodów, które przewoziły większą liczbę pasażerów niż pozwala na to dowód rejestracyjny i przeznaczenie pojazdu.

 

- Będziemy kontrolowali również cześć ładunkową pojazdów typu bus, bo zdarzają się sytuację, że m.in. pracownicy ekip remontowych są w nich przewożeni na siedzeniach nieprzytwierdzonych do podłogi samochodu, np. na różnego rodzaju ławkach czy taboretach - powiedział.

 

Policja - choć przyznaje, że w czwartek kontroli mogą się spodziewać przede wszystkim kierowcy ciężarówek, busów i autobusów - zaznacza, że będzie także realizowała swoje codzienne zadania na drogach.

 

Mandat za wiercenie się w fotelu

 

Z kontrolami muszą się więc liczyć także kierowcy samochodów osobowych. Na drogach pojawią się m.in. radiowozy wyposażone w wideorejestratory; będą również działały tzw. grupy SPEED, kontrolujące przekraczanie prędkości.

 

Za niedługo drogówka będzie mogła przyznać nam mandat m.in. za nietrzymanie rąk na kierownicy, wiercenie się w fotelu czy próbę wyjścia podczas kontroli drogowej. Przewiduje to obowiązujący od 7 listopada znowelizowany kodeks drogowy, mający chronić policjantów przed potencjalnym zagrożeniem. - To wszystko dobre zmiany - powiedział Rafał Jankowski ze związku policjantów (NSZZP). 

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie