Hiszpanie będą chronić kobiety w nocnych autobusach

Świat
Hiszpanie będą chronić kobiety w nocnych autobusach
zdj. ilustracyjne/ Pixabay/Pexels
W nocnych autobusach pasażerki będą mogły prosić kierowców o dowiezienie ich w miejsce jak najbliższe celowi ich podróży

Władze Grenady na południu Hiszpanii ogłosiły w poniedziałek, że autobusy miejskie będą kursowały w nocy do miejsc dogodnych dla pasażerek. W grudniu podobny projekt, służący bezpieczeństwu kobiet, zostanie uruchomiony w kilku miastach aglomeracji Madrytu.

Zapowiedziane przez hiszpańskich samorządowców inicjatywy zbiegają się z obchodzonym w poniedziałek Międzynarodowym Dniem Eliminacji Przemocy wobec Kobiet.

 

ZOBACZ: Macron chce przerwać milczenie ofiar przemocy. "Francja nie może być dłużej krajem, w którym kobiety się boją"

 

"Musimy skończyć z plagą przemocy wobec kobiet"

 

Jak wyjaśnił podczas konferencji prasowej w Grenadzie przedstawiciel władz Grenady Cesar Diaz, w nocnych autobusach na terenie miasta pasażerki będą mogły prosić kierowców o zboczenie z trasy i dowiezienie ich w miejsce jak najbliższe celowi ich podróży.

 

- Musimy skończyć z plagą przemocy wobec kobiet, przejawiającej się na różne sposoby. Nasza inicjatywa jest konkretną odpowiedzią służącą ich ochronie - powiedział Diaz.

 

Pasażerki nocnych autobusów w Grenadzie, aby zostać dowiezione do dogodnego miejsca, muszą poinformować o tym kierowcę niezwłocznie po wejściu do autobusu.

 

W poniedziałek podobny plan ogłosiła wspólnota autonomiczna Madrytu. Do końca grudnia wybrane zostaną linie autobusowe, w których kobiety, a także podróżujący nocą nieletni, będą mogli prosić o podwiezienie w okolice domu.

 

Czujni kierowcy

 

W pierwszej kolejności projekt będzie rozwijany od stycznia w Fuenlabradzie, Leganes, Pinto, Valdemoro oraz w Las Rozas.

 

W lutym 2018 roku władze miasta Vigo, w północno-zachodniej Hiszpanii, nakazały kierowcom autobusów dbanie o bezpieczeństwo samotnie podróżujących nocą kobiet. Kierowcy zostali zobowiązani do zatrzymywania pojazdu tylko wtedy, kiedy upewnią się, że pasażerce po wyjściu z autobusu nie będzie groziło niebezpieczeństwo.

 

Z szacunków policji wynika, że w Hiszpanii ofiarami przemocy na tle seksualnym są tam średnio trzy kobiety dziennie.

 

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie