"Zimna wojna" z kolejną nagrodą. Pawlikowski odebrał EFA People’s Choice Award

Kultura
"Zimna wojna" z kolejną nagrodą. Pawlikowski odebrał EFA People’s Choice Award
PAP/EPA/HAYOUNG JEON
"Zimną wojnę" została dotychczas nagrodzona pięcioma Europejskimi Nagrodami Filmowymi

- Jestem podekscytowany, to pierwszy raz, kiedy mi się to przytrafia. Chciałbym podziękować aktorom i dystrybutorom, którzy rozpowszechniają ten film w całej Europie - powiedział Paweł Pawlikowski. Reżyser "Zimnej Wojny" został nagrodzony przez publiczność podczas 32. ceremonii wręczenia Europejskich Nagród Filmowych.

Wśród 46 filmów nominowanych przez Europejską Akademię Filmową znalazły się "Kler" Wojciecha Smarzowskiego; "Obywatel Jones" Agnieszki Holland z Jamesem Nortonem oraz Peterem Sarsgaardem; "Wilkołak" Adriana Panka, który za jego reżyserie dostał "Złote Lwy" w Gdyni oraz "High Life" Claire Denis, do którego część zdjęć powstała w Polsce.

Powstały w koprodukcji polsko-brytyjsko-francuskiej film opowiada o miłości dwojga ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale też nie potrafią być razem. Melodramat o młodej dziewczynie - Zuli (w tej roli Joanna Kulig) szukającej szczęścia w powstającym zespole Mazurek i dojrzałym pianiście, jej instruktorze (Tomasz Kot), oparty jest na polskiej muzyce ludowej, z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku w tle.


Akcja filmu rozgrywa się w latach 50. i 60. ubiegłego wieku m.in. w Polsce, Berlinie, Jugosławii i Paryżu. Zdjęcia do filmu według scenariusza Pawlikowskiego i Janusza Głowackiego (we współpracy z Piotrem Borkowskim) zrealizował Łukasz Żal a muzykę skomponował Marcin Masecki.

 

W produkcji wystąpili także m.in. Tomasz Kot, Borys Szyc i Agata Kulesza.

 

ZOBACZ: "Rzeźbi każdy kadr". Szyc o Pawlikowskim


"Zimna wojna" była nominowana do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Szansę na statuetkę mieli także operator Łukasz Żal - za zdjęcia oraz Paweł Pawlikowski - za reżyserię.


"Zimną wojnę", która została nagrodzona m.in. pięcioma Europejskimi Nagrodami Filmowymi - za najlepszy europejski film roku, dla najlepszego reżysera i scenarzysty (Paweł Pawlikowski), europejskiej aktorki roku (Joanna Kulig) i dla najlepszego montażysty (Jarosław Kamiński) - wcześniej doceniono także m.in. w Cannes za reżyserię.

msl/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie