Potężny wybuch gazu i pożar w bloku na Słowacji. Nie żyje pięć osób [WIDEO]

Świat
Pożar i wybuch w bloku w Preszowie na Słowacji
Galeria zdjęć (4)
Gaz wybuchł między dziewiątym a dwunastym piętrem.

Co najmniej pięć osób zginęło w piątek wskutek wybuchu gazu, do którego doszło w 12-piętrowym bloku mieszkalnym w Preszowie na wschodzie Słowacji - poinformowała tamtejsza policja. Jedną z ofiar jest osoba, która usiłowała ratować się schodząc z balkonu płonącego budynku. Poszkodowanych zostało co najmniej 40 lokatorów. Po godz. 22 z budynku wciąż wydobywał się dym.

Ogień zajął sześć najwyższych pięter budynku. Poważnemu uszkodzeniu uległ dach i wewnętrzne schody, co utrudniło dostanie się ratownikom na wyższe kondygnacje. Z pożarem walczy ponad 80 strażaków.

 

Zawaliła się klatka schodowa

 

Według nich akcja jest bardzo trudna, zawaliła się bowiem klatka schodowa w budynku. Dlatego środki gaśnicze podawane są prosto w ogień przez okna z kilkudziesięciometrowych wysięgników. W gaszeniu pożaru i monitorowaniu sytuacji ze śmigłowców przeszkadza silny wiatr. 

 

Z budynku ewakuowano 34 osoby, opatrzono w sumie 39 mieszkańców bloku - wynika z informacji służb ratowniczych. Z płonącego budynku udało się uratować jedną osobę.

 

WIDEO: Jedna z ofiar usiłowała ratować się schodząc z balkonu płonącego budynku

  

 

ZOBACZ: Samotna matka z pięciorgiem dzieci straciła wszystko. Jej dom spłonął doszczętnie

 

Strażacy i policjanci apelują, aby nie zbliżać się do bloku. Okazało się bowiem, że obiekt osłabiony przez wybuch i ogień może grozić zawaleniem. 

 

Po godz. 15:00 strażacy poinformowali, że odnaleziono piątą ofiarę. Na miejsce skierowano żołnierzy, którzy mają wspierać akcję.

 

Agencja TASR podała, że na miejsce tragedii jadą premier Słowacji Peter Pellegrini oraz ministrowie: zdrowia i spraw wewnętrznych.

 

Kondolencje bliskim ofiar przekazała prezydent Słowacji Zuzana Czaputova.

 

ZOBACZ: "Nie ma gdzie i do czego wracać". Zbiórka dla kobiety, która straciła rodzinę w wybuchu w Szczyrku

 

Świadkowie mówią o pracach firm gazowych

 

Według relacji świadków wybuch, do którego miało dojść w okolicach 9. piętra budynku, może mieć związek z pracami, które na zewnątrz prowadziły firmy gazowe.

 

WIDEO: potężny wybuch gazu na Słowacji

  

 

 

 

Ewakuowana została także pobliska szkoła. - Myślałem, że jest trzęsienie ziemi - powiedział jeden ze świadków, cytowanych przez rt.com. 

 

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Výbuch v Prešove

Post udostępniony przez Jake the Survivor (@siegfrieddiego)

 

 

 

 

 

prz/hlk/grz/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie