Poznaliśmy jedenastkę wszech czasów. Polski Związek Piłki Nożnej świętuje stulecie istnienia

Polska
Poznaliśmy jedenastkę wszech czasów. Polski Związek Piłki Nożnej świętuje stulecie istnienia
PZPN
Polski Związek Piłki Nożnej został założony w 1919 roku

Szefowie światowej i europejskiej federacji piłkarskiej uczestniczyli w Warszawie w obchodach jubileuszu 100-lecia PZPN. - Polscy piłkarze dostarczyli nam wielu wzruszeń i niezapomnianych chwil - powiedział prezydent Andrzej Duda, który wziął udział w uroczystej gali. Jej punktem kulminacyjnym było ogłoszenie najlepszej jedenastki stulecia polskiego futbolu.

6 grudnia w hotelu Double Tree by Hilton w Warszawie odbyła się wyjątkowa gala 100-lecia Polskiego Związku Piłki Nożnej. W obchodach udział wzięły najważniejsze postaci w historii polskiego futbolu - piłkarze, trenerzy, działacze. 

 

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że i w jego pamięci głęboko zapadły wspomnienia związane z występami biało-czerwonych na wielkich piłkarskich imprezach.

 

"Doskonale pamiętam rok 1978 i mistrzostwa świata w Argentynie"

 

- To jest wzruszający moment, kiedy patrzy się na sto lat polskiej piłki nożnej. Ja, urodzony w 1972 roku, doskonale pamiętam rok 1978 i mistrzostwa świata w Argentynie, gdy jako mały chłopiec oglądałem w środku nocy mecze, a rodzice nie byli w stanie mnie przed tym powstrzymać - powiedział Duda.

 

Prezydent przypomniał wiele nazwisk wybitnych polskich piłkarzy, począwszy od Henryka Reymana, a skończywszy na Robercie Lewandowskim. Podziękował zawodnikom, trenerom, działaczom za pracę dla chwały polskiej piłki nożnej i życzył kolejnych sukcesów, łącznie z mistrzostwem świata.

 

Jedenastka stulecia PZPN, a w niej...

 

Wieczorem wybrano jedenastka stulecia PZPN. Znaleźli się w niej: Bramkarz Józef Młynarczyk, obrońcy Łukasz Piszczek, Władysław Żmuda, Jerzy Gorgoń i Antoni Szymanowski, pomocnicy Henryk Kasperczak, Kazimierz Deyna i Zbigniew Boniek oraz napastnicy Grzegorz Lato, Robert Lewandowski i Włodzimierz Lubański.

 

Wyboru jedenastki dokonali kibice oraz 27-osobowa kapituła, która wcześniej wytypowała 100 kandydatów. Głosowanie trwało od 1 października do 20 listopada.

 

Trenerem drużyny stulecia został Kazimierz Górski, o czym przez aklamację zadecydowała kapituła konkursu.

 

"Obchody setnej rocznicy powstania PZPN to świetna okazja, by zwrócić uwagę na fakt, że jedną z nielicznych rzeczy, które od 100 lat nieprzerwanie łączą Polaków - niezależnie od ich wieku, wykształcenia, miejsca zamieszkania, sytuacji materialnej, poglądów politycznych czy statusu społecznego - jest piłka nożna i związane z nią wspólne, wielkie emocje" - podkreślił PZPN w komunikacie zamieszczonym na stronie laczynaspilka.pl.

 

 

O urodzinach największego związku sportowego w Polsce nie zapomniał również premier Mateusz Morawiecki. "Nie ulega wątpliwości, że piłka nożna to nasz sport narodowy. Podobno dlatego w Polsce na ponad 38 milionów mieszkańców przypada 39 milionów trenerów i znawców piłki nożnej" - zażartował szef rządu. 

 

"Z okazji 100-lecia PZPN chciałbym życzyć Reprezentacji jak najwyższego miejsca na Mistrzostwach Europy 2020" - dodał premier dołączając do wpisu wideo.

 

 

Historia polskiego futbolu w Centrum Olimpijskim

 

Z okazji okrągłej rocznicy powstania PZPN w Centrum Olimpijskim w Warszawie od 6 grudnia 2019 roku do 15 stycznia 2020 roku, otwarta jest wystawa "Łączy nas piłka Od 100 Lat".

 

Na zwiedzających czeka zbiór historycznych fotografii związanych z reprezentacją Polski, eksponaty w tematycznie przygotowanych gablotach oraz multimedialna strefa, w której obejrzeć będzie można wyjątkowe materiały oraz zapoznać się z informacjami dostępnymi w Bibliotece Piłkarstwa Polskiego. Pasjonaci koszulek piłkarskich również znajda coś dla siebie, na wystawie będzie można obejrzeć stroje w których na przestrzeni 100 lat występowała nasza drużyna narodowa.

 

 

Polski Związek Piłki Nożnej został założony w dniach 20–21 grudnia 1919 w Warszawie. "Przed samymi świętami, bo w dniach 20 i 21 bm. odbył się w Warszawie zjazd towarzystw sportowych wszystkich ziem polskich, na którym ukonstytuowano P.Z.P.N" - napisał w grudniu 1919 roku "Ilustrowany Kurier Codzienny" relacjonując to wydarzenie. 

 

Od początku rywalizacja o mistrzostwo Polski

 

"Zjazd rozpoczął się z pewnemi niedomaganiami, bo najpierw lokal nań przeznaczony był zajęty, a gospodarze warszawscy bardzo niepunktualni; to ogromnie niepodobało się gościom z Małopolski i Poznania, przyzwyczajonych nie tylko do punktualności, ale i do uszanowania zarządzeń przez zjazd powziętych" - czytamy w dalszej części archiwalnej notatki. 

 

ZOBACZ: Morawiecki: nasi piłkarze będą osiągać sukcesy w Lidze Mistrzów oraz mistrzostwach świata i Europy

 

Mimo tych niedogodności i drobnych przeszkód 31 delegatów klubów i okręgów zdołało wypracować konsensus i założyć Polski Związek Piłki Nożnej. Autorem pierwszego statutu był Stanisław Polakiewicz - wiceprezes Polskiego Komitetu Igrzysk Olimpijskich, a późniejszy prezes Polskiego Związku Hokeja na Lodzie. Trzeba jednak pamiętać, że już wcześniej podejmowano próby tworzenia zorganizowanych struktur, zrzeszających towarzystwa piłkarskie, lecz ze względu na zabory, nie było to zadanie możliwe do zrealizowania w stu procentach.

Co nie udało się przed odzyskaniem niepodległości, stało się w grudniu 1921 roku. Choć zjazd założycielski odbył się w Warszawie, przygniatającą większością głosów uchwalono, iż siedziba nowego związku zlokalizowana zostanie w Krakowie. Pierwszym prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej wybrano Edwarda Wiktora Cetnarowskiego, lekarza i działacza klubowego Cracovii. W trakcie obrad ustalono także utworzenie pięciu związków okręgowych, których "stolicami" stały się Warszawa, Kraków, Lwów, Poznań i Łódź. Udało się także wypracować regulamin rywalizacji o mistrzostwo Polski. 

 

W 1923 roku PZPN został oficjalnie przyjęty w poczet członków FIFA (Międzynarodowa Federacja Związków Piłkarskich), a w 1955 roku został członkiem Unii Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA).

dk/hlk/grz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie