"Za wcześnie, by obarczać winą kogokolwiek". Oświadczenie spółki wykonującej przewiert w Szczyrku

Polska
"Za wcześnie, by obarczać winą kogokolwiek". Oświadczenie spółki wykonującej przewiert w Szczyrku
PAP/Andrzej Grygiel
Prawdopodobną przyczyną eksplozji w Szczyrku było uszkodzenie gazociągu.

"Jest zbyt wcześnie, by na tym etapie jednoznacznie określić bezpośrednią przyczynę tragedii, a także obarczać winą kogokolwiek" - oświadczyła w czwartek wieczorem spółka Aqua System z Bielska-Białej, która prowadziła prace przy budynku w Szczyrku w chwili wybuchu gazu.

Dwaj pracownicy firmy Aqua-System wykonywali w środę wieczorem przewiert sterowany pod ziemią na głębokości 1,7 m. Miał on 30 m długości. Zadanie zleciła firma Elmaro z Godziszki koło Szczyrku, która wykonuje usługi elektroenergetyczne.

 

Aqua System, będąca właścicielem urządzenia do wykonywania przewiertów sterowanych, wskazała w oświadczeniu, że "wszelkie czynności związane z wymaganymi uzgodnieniami, tzn. lokalizacją podziemnego uzbrojenia, dokumentacją projektową zadania, a także nadzorem bezpośrednim właścicieli uzbrojenia podziemnego, należały do obowiązków generalnego wykonawcy robót".

 

ZOBACZ: Policja rozmawiała z pracownikami wykonującymi przewiert w Szczyrku. Widzieli wybuch

 

Bielska spółka zwraca uwagę okoliczności katastrofy. "Niełatwe warunki geologiczne, istniejące podziemne uzbrojenie terenu, gęsta zabudowa, a także skomplikowana technologia prowadzenia prac metodami bezwykopowymi w tym wypadku mogły przyczynić się do zaistniałego zdarzenia" – czytamy w oświadczeniu.

 

"Milczenie jest wyrazem smutku"

 

Jak podkreślono jednak, że "jest naprawdę zbyt wcześnie, by na tym etapie jednoznacznie określić bezpośrednią przyczynę tragedii, a także obarczać winą kogokolwiek".

 

Aqua System złożyła wyrazy współczucia rodzinie, znajomym i wszystkim mieszkańcom Szczyrku. "Milczenie z naszej strony jest wyrazem głębokiego smutku" - wskazano.

 

ZOBACZ: Koniec poszukiwań w Szczyrku. Tragiczny bilans wybuchu gazu

 

Spółka w oświadczeniu zapewniła, że wszelkie dokumenty oraz informacje związane z pracami przez nią wykonywanymi, zostały przekazane uprawnionym organom, z którymi Aqua System ściśle współpracuje.

 

W środę wieczorem doszło do wybuchu i całkowitego zawalenia prywatnego domu w Szczyrku. W gruzach zginęło osiem osób, w tym czworo dzieci.

 

"Uszkodzenie gazociągu"

 

Polska Spółka Gazownictwa poinformowała w nocy ze środy na czwartek, że "najbardziej prawdopodobną przyczyną katastrofy w Szczyrku (...) było uszkodzenie gazociągu średniego ciśnienia podczas robót wykonywanych przez firmę Aqua System".

 

PSG przekazała, że "roboty budowlane nie dotyczyły systemu gazowniczego, ani nie były wykonywane na zlecenie spółki gazownictwa (...). Nie były także nadzorowane przez specjalistów gazownictwa".

 

ZOBACZ: Wszczęto śledztwo ws. wybuchu gazu w Szczyrku. "Chodzi o sprowadzenie katastrofy"

 

W czwartek śledztwo ws. katastrofy wszczęła Prokuratura Okręgowa w Bielsku-Białej. Wstępnie przyjęła, że powodem katastrofy było uszkodzenie gazociągu, w wyniku czego doszło do wycieku gazu, a następnie eksplozji i pożaru.

 

Policja wezwała prezesa bielskiej spółki Aqua System na przesłuchanie w sprawie prac w Szczyrku. Rozmawiała też z pracownikami, którzy w środę robili tam przewiert; do wybuchu doszło na ich oczach.

 

"Przesłuchiwani świadkowie"

 

"Ustalenia są koordynowane przez prokuratora. (…) Przesłuchiwani są ci świadkowie, którzy mogli mieć związek ze zdarzeniem" – powiedziała rzecznik bielskiej prokuratury okręgowej Agnieszka Michulec.

 

Spółka Aqua System powstała w 2000 r. Specjalizuje się w wykonawstwie m.in. zewnętrznych sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych oraz dróg, chodników i małej architektury.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie