"Rozproszenie kompetencji prezesa NIK jest możliwe"

Polska
"Rozproszenie kompetencji prezesa NIK jest możliwe"
Polsat News
Rzecznik rządu liczy na to, że "nie trzeba będzie przechodzić do planu »B«" wobec Mariana Banasia

- Ciężko pozbawić kompetencji prezesa Najwyższej Izby Kontroli, ale (takie) rozproszenie między różne organy jest spotykane w innych instytucjach - powiedział w programie "Graffiti" rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że "z punktu widzenia prawa jest to możliwe". Zapewnił, że zwolnienie syna Mariana Banasia z banku Pekao nie ma związku z sytuacją wokół NIK.

- Nasze oczekiwania są jasne, ale na tym etapie decyzja należy do szefa NIK. Tylko on może złożyć swoją dymisję. Mam nadzieję, że to się odbędzie - mówił Piotr Müller.

 

ZOBACZ: "Mechanizm dyscyplinowania sędziów powinien być skuteczniejszy, trwają prace" - mówi Piotr Müller.

 

Jak powiedział, liczy na to, że "nie trzeba będzie przechodzić do planu »B«", o którym wspominała marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Miałby wejść w życie, jeżeli Marian Banaś nie złożyłby rezygnacji. 

 

ZOBACZ: Polityczna burza wokół szefa NIK. Joanna Mucha i Zbigniew Girzyński w "Wydarzeniach i Opiniach"

 

- Ale jeżeli w najbliższym czasie nic się nie zadzieje, trzeba będzie zacząć rozmawiać o rozwiązaniach, albo czekać na wyrok sądu. W tym drugim wariancie może to potrwać dłużej - dodał. 

 

Müller: zwolnienie syna Banasia z Pekao niezwiązane z sytuacją wokół NIK

 

Rzecznik rządu stwierdził, że "żadne działania", poza oczekiwaniem na dymisję Banasia, "nie zostały podjęte". - Mam nadzieję, że nie trzeba będzie realizować planów legislacyjnych. Jest to dosyć trudne, ponieważ Konstytucja ogranicza w tym zakresie - powiedział. 

 

Jego zdaniem, "ciężko pozbawić kompetencji prezesa NIK, ale (takie) rozproszenie między różne organy jest spotykane w innych instytucjach". - Nic mi nie wiadomo o takiej koncepcji, ale z punktu widzenia prawnego jest to możliwe - mówił Müller. 

 

Zapewnił, że zwolnienie syna Mariana Banasia z banku Pekao nie jest związane z sytuacją wokół NIK. - Doszukiwanie się związków przyczynowo-skutkowych jest nietrafione - uznał.

 

Poprzednie odcinki programu "Graffiti" można obejrzeć TUTAJ.

wka/ Polsat News, polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze