Trwa protest kontrolerów lotów na Okęciu. Związkowcy postawili żądania

Polska
Trwa protest kontrolerów lotów na Okęciu. Związkowcy postawili żądania
Wikimedia Commons/Piotrus
Na razie nie ma porozumienia między Polską Agencją Żeglugi Powietrznej a protestującymi związkowcami

- Wieża kontroli lotów na Lotnisku Chopina w Warszawie działa normalnie, zapewnione jest bezpieczeństwo ruchu lotniczego - powiedział we wtorek Paweł Łukaszewicz, rzecznik prasowy Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP). Dodał, że zaproponowano kolejne spotkanie z protestującymi kontrolerami lotów.

Związek Zawodowy Kontrolerów Lotniska Warszawa od września skarży się na nowego kierownika. Związkowcy wysyłali pisma do premiera, Urzędu Lotnictwa Cywilnego i Ministerstwa Infrastruktury.

 

Ponadto, od niedzieli na wieży Lotniska Chopina nie ma kierownika zmiany. Była to dodatkowo płatna funkcja, której, w ramach protestu, nikt nie pełni.

 

Wujec: próbowano zwolnić przewodniczącego związkowców

 

- Nie ma zgody, żeby zmieniać dotychczasowy system pracy, system dyżurów. Kontrolerzy muszą być wypoczęci. Ten system, który jest, działa dobrze, a jego zmiana jest fatalnym pomysłem. Nie ma żadnego uzasadnienia merytorycznego dla wprowadzanych zmian - powiedział Polsat News w poniedziałek Piotr Wujec, pełnomocnik protestujących związkowców.

 

Dodał, że przewodniczący Związku Kontrolerów Lotniska Warszawa Marcin Jaracz przyszedł do pracy na 16:30; wtedy miał zostać zaczepiony przez kilka osób z kierownictwa PAŻP, kierownika wieży, prawników, ochroniarzy i "jeszcze nie wiadomo kogo".

 

- Starano mu się wręczyć dyscyplinarne wypowiedzenie - stwierdził Piotr Wujec.

 

ZOBACZ: Protest kontrolerów lotów na warszawskim lotnisku [WIDEO]

 

Związkowcy nie komentują, PAŻP zapewnił o płynności i bezpieczeństwie ruchu samolotów

 

We wtorek polsatnews.pl skontaktował się ze związkowcami, lecz ci "po konsultacji z prawnikiem" przekazali, że przed godz. 17:00 nie będą komentować sytuacji na stołecznym lotnisku. 

 

Zdaniem Pawła Łukaszewicza, rzecznika PAŻP, we wtorek "zapewniona jest płynność i bezpieczeństwo ruchu lotniczego".

 

Stwierdził, że jedna z organizacji związkowych działających w PAŻP - Związek Zawodowy Kontrolerów Lotniska Warszawa - domaga się odwołania nowego kierownika wieży kontroli lotów na Lotnisku Chopina, odstąpienia od wprowadzenia nowego grafiku dyżurów na kolejne trzy miesiące i przywrócenia starego grafiku.

 

- Grafik, który wprowadził nowy kierownik jest zgodny z prawem, procedurami w PAŻP, m.in. z regulaminem pracy podpisanym przez wszystkie związki zawodowe, z powodzeniem funkcjonuje w innych organach kontroli ruchu lotniczego, m.in. kontroli zbliżania i kontroli obszaru. Obecny system jest nieefektywny z punktu widzenia interesu PAŻP i państwa - poinformował Łukaszewicz.

 

"Nie jest prawdą, iż PAŻP kogoś zwolnił z pracy"

 

Dodał, że 33 kontrolerów wieżowych z Lotniska Chopina (spośród 570 kontrolerów wieżowych, zbliżania i obszarowych pracujących w Polsce) złożyło pisemne oświadczenia woli o rezygnacji z powierzonych funkcji.

 

ZOBACZ: Horała został pełnomocnikiem rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego. "Będę buldożerkiem politycznym"

 

- PAŻP po analizie tych pism dokonanej przez prawników wewnętrznych i kancelarii zewnętrznej potraktowała je jako wypowiedzenia umowy o pracę. Dwa z nich zostały przyjęte i uznane za skuteczne. Ich autorów zwolniono z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia - mówił Łukaszewicz.

 

Jego zdaniem, "nie jest prawdą, iż PAŻP kogoś zwolnił z pracy". - Pracownicy składający pisma prawdopodobnie nie mieli świadomości ich konsekwencji. W przypadku pozostałych 31 pracowników jesteśmy otwarci na rozmowy - powiedział rzecznik.

 

Poinformował, że w poniedziałek wieczorem przedstawiciele PAŻP spotkali się z protestującymi pracownikami. Rozmowy nie przyniosły jednak porozumienia.

 

- Prezes PAŻP zaproponował kolejny termin spotkania, w czwartek 5 grudnia - mówił Łukaszewicz. 

wka/ polsatnews.pl, PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze