Trump krytykuje Macrona. "Widzę, jak Francja zrywa z NATO, choć potrzebuje ochrony"

Świat
Trump krytykuje Macrona. "Widzę, jak Francja zrywa z NATO, choć potrzebuje ochrony"
PAP/EPA/ANDY RAIN
Donald Trump skrytykował prezydenta Francji,

Prezydent USA Donald Trump powiedział we wtorek, że może sobie wyobrazić, że Francja zrywa z NATO, co określił jako zaskakujące, ponieważ uważa, że potrzebuje ona więcej ochrony niż ktokolwiek inny. Emmanuel Macron powiedział z kolei, że zdaje sobie sprawę, iż jego słowa zirytowały wielu partnerów, ale on nie zmienił zdania i uważa, że NATO musi ustalić, jakie są jego podstawowe cele.

- Widzę, jak Francja zrywa. Patrzę na niego (prezydenta Francji Emmanuela Macrona) i mówię, że potrzebuje ochrony bardziej, niż ktokolwiek inny i widzę, jak się zrywa. Więc jestem trochę zaskoczony - powiedział Trump dziennikarzom w Londynie, dokąd przybył na spotkanie przywódców NATO.

 

Na początku listopada Macron w wywiadzie dla tygodnika "Economist" powiedział, że brak przywództwa ze strony USA powoduje - jak to określił - śmierć mózgu NATO. Ostrzegł też inne kraje europejskie, że nie mogą liczyć na pomoc Stanów Zjednoczonych w zakresie obronności.

 

"Bardzo obraźliwe"

 

Podał też w wątpliwość wiarygodność zobowiązań sojuszniczych, zgodnie z którymi atak na jednego z sojuszników jest uważany za atak na wszystkich członków NATO.

 

ZOBACZ: Macron i Trump rozmawiali telefonicznie o Syrii, Iranie i NATO

 

Odnosząc się do tych słów Macrona, Trump powiedział we wtorek, że są one "bardzo obraźliwe". - Jest bardzo mocne stwierdzenie, jednak kiedy wygłasza się takie oświadczenie, jest to bardzo, bardzo nieprzyjemne stwierdzenie dla (...) 28 krajów - mówił Trump.

 

Macron, który wystąpił na konferencji prasowej obok prezydenta USA Donalda Trumpa, zwrócił uwagę, że państwa należące do Sojuszu Północnoatlantyckiego nie są nawet w stanie ustalić wspólnej definicji współczesnego terroryzmu.

 

Prezydent Francji podkreślił jednak, że kraje Sojuszu powinny "zdefiniować wspólne zagrożenia, a pierwszym takim zagrożeniem jest międzynarodowy terroryzm i terroryzm Państwa Islamskiego (IS).

 

- Powinniśmy podjąć - bez naiwności - dialog z Rosją, aby zredukować ryzyko konfliktu - powiedział Macron, ale zastrzegł, że warunkiem wstępnym do nawiązania takiego dialogu "są postępy" w rozwiązywaniu konfliktu między Rosją i Ukrainą.

 

Macron podzielił opinię Trumpa, który wcześniej oznajmił, że "USA i Rosja chcą nowej umowy w sprawie broni nuklearnej", a Ameryka może się dogadać z Moskwą. - Oni chcą traktatu i my również, więc myślę, że byłaby to wspaniała rzecz - dodał Trump.

 

Prezydent Francji również opowiedział się za nowym traktatem INF. - Francja, Niemcy i inne kraje europejskie są zagrożone nowymi rosyjskimi pociskami (...). Nie możemy się wykazać jakąkolwiek naiwnością wobec Rosji, ale sądzę, że status quo nie jest lepszym rozwiązaniem - powiedział.

 

"Oni opodatkowują nas, my ich"

 

Amerykański prezydent zapowiedział też działania odwetowe w związku z wprowadzeniem przez Francję podatku od obrotów dużych firm internetowych. - Myślę, że oni mają bardzo wysoką stopę bezrobocia we Francji. Francja w ogóle nie radzi sobie dobrze pod względem gospodarczym. Oni zaczynają opodatkowywać produkty innych ludzi, więc my ich opodatkowujemy - powiedział Trump dziennikarzom.

 

Francuski rząd nałożył latem 3-procentowy podatek GAFA, który ma mieć zastosowanie do firm świadczących usługi cyfrowe z globalnymi przychodami przekraczającymi 750 mln euro rocznie i przychodami we Francji powyżej 25 mln euro rocznie. Podatek obejmie około 30 podmiotów, w tym firmy amerykańskie.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie