Podejrzany przetarg na budowę szkoły w Niepołomicach. Burmistrz i zastępca zatrzymani

Polska
Podejrzany przetarg na budowę szkoły w Niepołomicach. Burmistrz i zastępca zatrzymani
CBA
CBA zatrzymało burmistrza Niepołomic i jego zastępcę

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało burmistrza małopolskich Niepołomic i jego zastępcę. Chodzi o przekroczenie uprawnień podczas przetargu na budowę szkoły podstawowej w tym mieście. Postępowanie w tej sprawie prowadzi śląski wydział prokuratury krajowej.

Jak poinformowała PK, polecenie zatrzymania samorządowców wydał prokurator z Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Katowicach. Postępowanie dotyczy przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych w związku z pełnionymi przez nich funkcjami w gminie Niepołomice.

 

Przeszukali miejsce pracy

 

Jak podał Wydział Komunikacji Społecznej CBA, samorządowców zatrzymali funkcjonariusze katowickiej delegatury biura, którzy pod nadzorem prokuratury prowadzą śledztwo dotyczące nieprawidłowości w Urzędzie Miasta i Gminy Niepołomice w związku z budową szkoły podstawowej w Niepołomicach.

 

ZOBACZ: Burmistrz Szprotawy miał żądać łapówki. Został aresztowany

 

"Do tej sprawy agenci CBA zatrzymali dzisiaj burmistrza i wiceburmistrza Miasta i Gminy Niepołomice. Przeszukali także ich miejsce pracy. Po zakończonych czynnościach mężczyźni zostaną doprowadzeni do prokuratury, gdzie usłyszą zarzuty przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków służbowych w związku z pełnionymi funkcjami publicznymi w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez inną osobę, a także złożenie nierzetelnych oświadczeń o braku powiązań z jednym z wykonawców startujących w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego" – podało CBA.

 

WIDEO: Rzecznik CBA Temistokles Brodowski o zatrzymaniach

  

16 osób z zarzutami

 

Jak dodała PK, po doprowadzeniu do śląskiego wydziału PK prokurator przedstawi zatrzymanym zarzuty, po czym zdecyduje o ewentualnym stosowaniu środków zapobiegawczych.

 

Nie są to nie pierwsze zatrzymania CBA w tej sprawie. Zarzuty usłyszało w niej już 16 osób. Wątki dotyczące siedmiu z nich zostały wyłączone z toczącego się postępowania i objęte aktami oskarżenia. 

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie