Burmistrz dzielnicy Włochy zatrzymany przez CBA na gorącym uczynku. Trzaskowski chce jego odwołania

Polska
Burmistrz dzielnicy Włochy zatrzymany przez CBA na gorącym uczynku. Trzaskowski chce jego odwołania
CBA
Urzędnik przyjął 200 tys. złotych łapówki

Agenci z warszawskiej delegatury CBA zatrzymali na gorącym uczynku burmistrza warszawskiej dzielnicy Włochy Artura W. Urzędnik przyjął 200 tys. zł łapówki od znanego dewelopera i jednocześnie przedsiębiorcy budowlanego. Włodarz dzielnicy próbował ukryć gotówkę w garażu należącym do rodziny. 5 listopada rada dzielnicy ma zadecydować o jego odwołaniu.

"Informuję, że prezydent Trzaskowski skierował do przewodniczącej rady dzielnicy Włochy wniosek o odwołanie burmistrza tej dzielnicy w związku z zatrzymaniem go przez CBA. Dbamy o standardy. Zero tolerancji dla korupcji" - napisał na Twitterze rzecznik ratusza Kamil Dąbrowa. 

 

 

O zwołanie sesji nadzwyczajnej i odwołanie burmistrza zwrócili się też radni PiS dzielnicy Włochy. "Apelujemy do radnych wszystkich klubów, radnych niezrzeszonych i wybranych z list komitetów lokalnych o poparcie naszego wniosku" - napisał na Twitterze radny dzielnicy Christian Młynarek.

 

Sesję rady dzielnicy zaplanowano na 5 listopada na godz. 16:30.

 

  

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ - Afera reprywatyzacyjna. "Śpiewak ma bujną wyobraźnię i może go to zaprowadzić na manowce"

 

"Zatrzymanie burmistrza Włoch nie będzie miało wpływu na wykonywanie obowiązków służbowych przez pracowników Urzędu Dzielnicy Włochy na rzecz mieszkańców Warszawy" - oświadczyli we wtorek zastępcy burmistrza, Monika Kryk i Sebastian Piliński.

 

Piliński wpis w tej sprawie opublikował też na Facebooku. "W związku z doniesieniami medialnymi chciałbym Państwa uspokoić i zapewnić, że dokładamy wszelkich starań, aby urząd działał poprawnie i aby Państwa sprawy były realizowane bez utrudnień" - napisał wiceburmistrz.

 

 

Prezydent odwołał pełnomocnictwa i upoważnienia

 

W związku ze zdarzeniem prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski odwołał wszelkie pełnomocnictwa i upoważnienia udzielone burmistrzowi.

 

Burmistrz w zamian za łapówki wydawał decyzje administracyjne, korzystne dla dewelopera, dotyczące warunków zabudowy. Podejmował się także załatwiania podobnych decyzji w innych, warszawskich urzędach.

 

Z ustaleń śledztwa wynika, że była to już najprawdopodobniej kolejna transza przyjęta przez urzędnika. Funkcjonariusze przeszukali gabinet burmistrza i siedziby firm należące do biznesmena. Tam zabezpieczono dokumentację, nośniki danych i kopie binarne, które będą stanowić dowody w sprawie.

 

  

 

- Zatrzymani mężczyźni trafili do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, tam usłyszą zarzuty - powiedział rzecznik CBA Temistokles Brodowski.

 

Artur W. z Koalicji Obywatelskiej został burmistrzem Włoch w listopadzie ubiegłego roku, wcześniej był zastępcą burmistrza Bielan. 

 

Według byłego wiceszefa CBA, a obecnie zastępcy ministra koordynatora służb specjalnych, Macieja Wąsika zatrzymany deweloper to były właściciel klubu piłkarskiego Pogoń Szczecin.

 

 

"CBA zatrzymało na gorącym uczynku przyjęcia łapówki burmistrza warszawskiej dzielnicy Włochy. Wraz z nim zatrzymano znanego dewelopera, byłego właściciela Pogoni Szczecin" - napisał na Twitterze Wąsik.

 

"Ujęcie na gorącym uczynku to duży sukces CBA. Wiele spraw korupcyjnych ma miejsce po długich śledztwach, często pozostają wątpliwości. Myślę, że w tym przypadku wątpliwości nie ma" - powiedział z kolei Maciej Wąsik w rozmowie z serwisem PR24.

 

Zdaniem zastępcy ministra koordynatora służb specjalnych, "burmistrz Włoch powinien być odwołany w trybie natychmiastowym".

dk/msl/prz/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie