Wniosek o areszt dla byłych członków zarządu EuRoPol Gaz SA

Biznes
Wniosek o areszt dla byłych członków zarządu EuRoPol Gaz SA
Polsat News
Byłym członkom zarządu EuRoPol GAZ SA grozi do 10 lat więzienia

- Prokuratura Regionalna w Łodzi skierowała do sądu wnioski o tymczasowe aresztowanie trzech b. członków zarządu EuRoPol Gaz SA - Michała Sz., Zdzisława J. oraz Mirosława D. - poinformował w środę wieczorem rzecznik PR w Łodzi Krzysztof Bukowiecki.

Trzem byłym członkom zarządu EuRoPol GAZ SA we wtorek i w środę prokurator postawił zarzuty wyrządzenia tej spółce szkody majątkowej w wielkich rozmiarach przez nadużycia udzielonych uprawnień lub niedopełnienie obowiązków. Szkodę tę oszacowano łącznie na ponad 848 mln złotych. Grozi im kara do 10 lat więzienia.

 

- W środę wieczorem prokurator prowadzący śledztwo skierował do sądu wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec wszystkich trzech podejrzanych. Zostały one uzasadnione obawą utrudniania postępowania karnego, czyli matactwa oraz grożącą podejrzanym surową karą – wyjaśnił Bukowiecki.

 

ZOBACZ: Media: skandaliczne zatrzymanie naczelnika rzeszowskiego CBŚP przez ABW. Agencja zaprzecza

 

Rzecznik dodał, że mężczyźni w trakcie przesłuchania nie przyznali się do zarzucanych im czynów i złożyli obszerne wyjaśnienia.

 

Trzech byłych członków zarządu EuRoPol GAZ SA zostało zatrzymanych we wtorek przez Wydział Zamiejscowy Delegatury ABW w Katowicach na polecenie prokuratora.

 

Zarzuty dla byłej wiceminister gospodarki

 

Prokuratura Regionalna w Łodzi, prowadząca postępowanie przygotowawcze w sprawie umów gazowych zawartych z Federacją Rosyjską, poinformowała, że Michał Sz., Zdzisław J. oraz Mirosław D. od 20 stycznia 2010 r. do 31 grudnia 2010 r. wchodzili w skład zarządu spółki EuRoPol GAZ SA. Postępowanie, w toku którego zostali zatrzymani, dotyczy okoliczności zawarcia niekorzystnej dla Polski i sprzecznej z prawem UE umowy międzyrządowej o dostawach rosyjskiego gazu do Polski.

 

ZOBACZ: Nowa odsłona afery VAT

 

Wcześniej w tym samym śledztwie zarzuty usłyszała b. wiceminister gospodarki Grażyna H. Prokuratura podała, że podejrzana poświadczyła nieprawdę w rządowej dokumentacji. Dotyczyło to rzekomo pozytywnego zaopiniowana przez szereg instytucji rządowych, w tym MSZ, wniosku związanego z wprowadzeniem niekorzystnych dla Polski zmian w umowie o transferze gazu z Rosji.

luq/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze