Nieoficjalnie: syn Mariana Banasia stracił pracę w banku Pekao SA

Polska
Nieoficjalnie: syn Mariana Banasia stracił pracę w banku Pekao SA
Polsat News
Marian Banaś pozostał na stanowisku szefa NIK.

"Jakub Banaś (prywatnie syn prezesa NIK Mariana Banasia), pełnomocnik zarządu i dyrektor w Banku Pekao od dzisiaj już tam nie pracuje" - wynika z informacji Bartka Godusławskiego z "Dziennika Gazety Prawnej". Pomimo sugestii, apeli, a nawet żądań dymisji, prezes NIK pozostaje na swoim stanowisku. "Rośnie presja na rezygnację Banasia seniora" - napisał Godusławski.

Mimo że władze PiS oczekują złożenia dymisji przez prezesa NIK, a CBA skierowało w piątek do prokuratury zawiadomienie ws. możliwości popełnienia przez niego przestępstwa, Marian Banaś rezygnacji nie złożył. 

 

"Czekamy do przyszłego tygodnia"

 

- PiS stawia na wysokie standardy, stąd liczyliśmy na to, że pan prezes jednak tę rezygnację złoży. Czekamy do przyszłego tygodnia - mówiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

 

ZOBACZ: CBA zawiadamia prokuraturę ws. oświadczeń majątkowych Banasia. Jest komentarz szefa NIK

 

Pytana o plan B na wypadek braku dymisji szefa NIK, przekazała, że "mogą zostać przygotowane zmiany w ustawie NIK, na pewno zgodne z konstytucją". - Nie będzie to wymagało zmiany konstytucji - podkreśliła Witek. 

 

Politycy PiS w rozmowie z "Wydarzeniami" przedstawiają różne scenariusze odwołania Banasia. - Wydaje się, że trudno będzie znaleźć inną drogę prawną poza zmianą ustawy zasadniczej - mówił szef KPRM Michał Dworczyk.

 

Inny pomysł to zmiana ustawy o NIK. Tu bowiem nie jest potrzebne poparcie opozycji.

 

WIDEO: Materiał "Wydarzeń" ws. Mariana Banasia.

 

  

 

ZOBACZ: Woś: ws. Banasia są różne pomysły legislacyjne

 

Miał się podać do dymisji

 

Media spekulowały, że możliwy też jest nacisk w postaci kontroli biznesowej działalności syna Mariana Banasia. Zaprzeczał temu minister ds. klimatu Michał Woś. 

 

- Na pewno to nie są metody akceptowalne, kiedy ktoś mówi, że członkowie rodziny mają być elementem - dodał.

 

Jednak w poniedziałek reporter "Dziennika Gazety Prawnej" poinformował, że syn Banasia stracił pracę w Pekao S.A. Był tam pełnomocnikiem zarządu.

- Nie przekazujemy informacji dotyczących naszych pracowników, nie mamy takiego zwyczaju - powiedziała Business Insider Polska Katarzyna Żądło, dyrektor biura komunikacji korporacyjnej w Banku Pekao SA.

 

Rzekome pismo z rezygnacją

 

Gazeta poinformowała także wcześniej, że już w piątek Marian Banaś podał się do dymisji, jednak jego rezygnacji nie przyjęła marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Ustaleń tych nie potwierdza jednak ani Centrum Informacyjne Sejmu, ani Najwyższa Izba Kontroli.

Jakub Banaś w PKO S.A. pełnił funkcję pełnomocnika zarządu i dyrektora. W profilu na portalu LinkedIn wpisał, że w Pekao S.A. pracował od kwietnia 2019 roku.

zdr/hlk/ "Dziennik Gazeta Prawna"
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie