Twarz dziewczynki przypomina maskę Batmana. Lekarze z Rosji podjęli się jej leczenia

Świat
Twarz dziewczynki przypomina maskę Batmana. Lekarze z Rosji podjęli się jej leczenia
Reuters
Dziewczynkę czeka jeszcze seria operacji

Ośmiomiesięczna Amerykanka Luna Fenner cierpi na rzadką chorobę skóry. Na niemal całej jej twarzy pojawiło się ciemne znamię barwnikowe przypominające maskę Batmana. Pomoc w leczeniu zaproponowali lekarze z rosyjskiego szpitala.

Początkowo dzieckiem zajmowali się amerykańscy lekarze, którzy zaproponowali kilkuletnią i bardzo kosztowną kurację. Z pomocą przyszedł jednak szpital w rosyjskim Krasnodarze.

 

Po tym, jak historia Luny pojawiła się mediach, specjalista w zakresie chorób skóry dr Paweł Popow skontaktował się z matką ośmiomiesięcznej dziewczynki. Zaproponował mniej czasochłonne, mniej inwazyjne oraz tańsze metody leczenia. Rodzice zdecydowali się na przylot z dzieckiem do Rosji.   

 

Video: walka o zdrowie ośmiomiesięcznej Amerykanki

 

  

 

"Córka opuściła salę szybko, śmiała się już po kilku minutach"

 

- Pierwszą operację przeprowadziliśmy w październiku, usunęliśmy wtedy znamię z czoła dziewczynki. Usunięcie znamienia znad oczu, to najtrudniejsze zadanie - wyjaśnia w rozmowie ze stacją Reuters dr Paweł Popow ze szpitala w Krasnodarze.

 

ZOBACZ: Chirurg uszył ze świńskiego jelita zastawkę serca 2-latka. Pierwsza taka operacja w Polsce

 

- Pierwsza operacja była krótka, trwała godzinę. Córka opuściła salę szybko, śmiała się już po kilku minutach, druga trwała trzy godziny - opowiada Carol Fenner, matka dziewczynki.

 

ZOBACZ: Pogryziony przez psa 5-letni Kacper przeszedł operację twarzy i głowy. Czeka go długie leczenie

 

Postępy w leczeniu 

 

Luna jest już po kilku zabiegach. Dziewczynka czuje się dobrze i na razie nie rozumie, dlaczego wokół niej jest tyle zamieszania.

 

- Ona cały czas próbuje dotykać ranę; to dobry znak, że się goi. Gdy próbowałam się z nią bawić, żeby ją czymś zająć, by nie dotykała rany, to to działało, zajmowała się zabawą - cieszy się matka.

 

Małą Amerykankę może czekać jeszcze osiem zabiegów w ciągu 18 miesięcy. Każdy kosztuje około 100 tysięcy złotych.

 

Operacje są konieczne nie tylko ze względów estetycznych. Tak duże i ciemne znamię, to wyższe ryzyko zachorowania na raka skóry.

emi/luq/ Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie