Chirurg uszył ze świńskiego jelita zastawkę serca 2-latka. Pierwsza taka operacja w Polsce

Polska
Chirurg uszył ze świńskiego jelita zastawkę serca 2-latka. Pierwsza taka operacja w Polsce
Polsat News
Wady wrodzone serca leczone z sukcesem. "Niech te złote rączki nie wybierają się na emeryturę"

Profesor Jacek Moll z Kliniki Kardiochirurgii w Łodzi uszył w trakcie operacji zastawkę dla 2-letniego Miłosza, za materiał posłużyło świńskie jelito. O pierwszej takiej operacji w Polsce i drugiej na świecie w programie #JesteśmyDlaDzieci w niedzielę o 13:30 w Polsat News.

Tuż po narodzinach Miłosza było wiadomo, że jego małe serduszko trzeba będzie ratować.

 

- Miłosz urodził się rano. Już wieczorem zaczął nieładnie płakać, tak jakby miał jakieś skurcze. Zgłosiłam to do lekarza, Miłosza wzięli na obserwacje – opowiadała jego mama, Magdalena Lewandowska.

 

ZOBACZ: "Dziurę w sercu Antosia trzeba zaleczyć". Pani Krystyna przekazała Fundacji Polsat 100 tys. zł

 

Pierwszy zabieg przeszedł we Wrocławiu, na kolejny trafił do specjalistów z Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi - profesorów Jacka i Jadwigi Moll.

 

- Był w stanie ciężkim w jego obrazie klinicznym dominowała niewydolność serca. Otrzymywał leki, na które reagował nie najlepiej – wspominała Jadwiga Moll, kardiochirurg dziecięcy, pod której opieką znajdował się chłopiec.

 

Zastawka ze świńskiego jelita

 

Okazało się, że dwie zastawki Miłosza, aortalna i mitralna, wymagają naprawy.

 

  

 

- Zastawka mitralna zbudowana jest na zasadzie spadochronu, trzyma się na niciach. Te nici powinny być długie, a u Miłosza były krótkie i pourywane. Lekarz stwierdził, że mu to zszyje - powiedziała mama chłopca.

 

Tak małych zastawek nie ma. Profesor decydował, że uszyje ją w trakcie operacji. Za materiał posłużyło świńskie jelito.

 

- To jest materiał, który ma szansę rosnąć, ale w 100 proc. tego nie wiemy. Ono się pokrywa własnymi komórkami – powiedział w programie #JesteśmyDlaDzieci profesor Moll.

 

- Profesor przyjmuje pacjentów, których inni się boją. Jest odważny. Niech te jego złote rączki nie wybierają się na emeryturę, my się na to nie zgadzamy – skomentowała szczęśliwa mama Miłosza.

 

To była pierwsza tego typu operacja w Polsce. Druga na świecie.

 

Podczas programu profesor zaprezentuje zastawkę, którą uszył podczas zabiegu Miłosza - pole operacyjne wynosiło 9 milimetrów.Polsat News
Podczas programu profesor zaprezentuje zastawkę, którą uszył podczas zabiegu Miłosza - pole operacyjne wynosiło 9 milimetrów.

 

Więcej o klinice kardiochirurgii w Łodzi w niedzielnym programie #JesteśmyDlaDzieci w Polsat News o 13:30. Gośćmi Bartosza Kwiatka będą profesorowie Jadwiga i Jacek Moll. Podczas programu profesor zaprezentuje zastawkę, którą uszył podczas zabiegu Miłosza - pole operacyjne wynosiło 9 milimetrów.

 

"Jeżeli tego nie zrobimy, Emila nie będzie"

 

W programie również historia 6-letniego Emila, który urodził się z zespołem Fallota.

 

- To jest ubytek przegrody między komorami serca, niedorozwój pnia płucnego – wyjaśnił tata Emila.

 

- Trafiliśmy do profesor Moll, która mnie uspokoiła. Co prawda powiedziała, że jest to jedna z gorszych wad, natomiast nie jest to wada, którą trzeba operować w ciąży - dodała mama chłopca.

 

Rodzice Emila zaczekali do momentu kiedy skończył dwa lata – wówczas przeszedł operację.

 

- Po operacji profesor powiedział, że nie wszystko jest tak jak powinno. Coś się dzieje z zastawką, chyba nie wytrzymuje ciśnienia. Potrzebna jest kolejna operacja. Jeżeli tego nie zrobimy, Emila nie będzie – powiedział Krzysztof Wójcik, tata chłopca.

 

Więcej o walce Emila i powrót do zdrowia w niedzielę o 13:30 w Polsat News.

 

Dotychczasowe odcinki #JesteśmyDlaDzieci można obejrzeć w zakładce "Programy".

 

Prosty gest. Mikołajkowy blok reklamowy

 

6 grudnia o 18:45 włącz Polsat i obejrzyj Mikołajkowy Blok Reklamowy!

 

To prosty gest! Już po raz szesnasty na antenie Telewizji Polsat zostanie wyemitowany blok reklamowy, z którego całkowity dochód, obliczany na podstawie wyników oglądalności, przekazywany jest na leczenie i rehabilitację podopiecznych Fundacji Polsat.

 

ZOBACZ: Mikołajkowy Blok Reklamowy. Włącz Polsat i pomóż chorym dzieciom!

las/luq/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie