Trzy tony kokainy na pokładzie łodzi podwodnej. Kolejne zatrzymania

Świat
Trzy tony kokainy na pokładzie łodzi podwodnej. Kolejne zatrzymania
PAP/EPA/Salvador Sas
Policja przejęła łódź podwodną z 3 tonami kokainy na pokładzie,

Hiszpańska policja zatrzymała w piątek dwie osoby związane z grupą przestępczą, która łodzią podwodną dostarczała do Europy wielotonowe ładunki kokainy z Ameryki Południowej. Jeden z ujętych mężczyzn to członek załogi.

W poniedziałek policja poinformowała, że udało się jej zatrzymać dwóch członków załogi, obywateli Ekwadoru. Potwierdziła, że trzeci pasażer zbiegł opuszczając łódź podwodną w kombinezonie płetwonurka.

 

Zatrzymanie w Vigo

 

Z piątkowego komunikatu policji, która ujęła poszukiwanego od pięciu dni mężczyznę, wynika, że do zatrzymania doszło w mieście Vigo, w północno-zachodniej Hiszpanii.

 

ZOBACZ: Afera w Rosji. W procesie o narkotyki zaginął dowód - kot przemytnik

 

Wieczorem zatrzymana została też inna osoba, która pomagała zbiegowi w ukryciu się przed policją. Jest ona powiązana z mafią narkotykową, która łodzią podwodną dostarczała kokainę z Ameryki Południowej do Europy. Miała ona pomagać w przeładunku narkotyków z łodzi na ląd.

 

Według policji schwytany trzeci członek załogi łodzi podwodnej oraz ujęty wspólnik przemytników to obywatele Hiszpanii.

 

Osiadła na mieliźnie

 

Według śledczych hiszpańska Galicja, gdzie w poniedziałek rano policja przejęła łódź podwodną z 3 tonami kokainy na pokładzie, była regularnie celem dostaw narkotyków tą jednostką pływającą. Z dochodzenia wynika, że część transportowanych nią z Ameryki Południowej ładunków mogła trafiać również na Wyspy Kanaryjskie oraz do Portugalii. Proceder miał być prowadzony od kilku lat.

 

ZOBACZ: Z leków na przeziębienie i kaszel produkowali narkotyki. Przejęto kilkaset tysięcy tabletek

 

Przejęcie łodzi podwodnej możliwe było dzięki zatrzymaniu się jednostki blisko wybrzeża w okolicach portugalsko-hiszpańskiej granicy. Według źródła zbliżonego do śledztwa służby przejęły łódź po tym, jak osiadła ona w niedzielę na mieliźnie z powodu braku paliwa.

 

Zarekwirowana przez funkcjonariuszy jednostka to pierwsza transatlantycka łódź podwodna, którą przejęto na wodach terytorialnych Hiszpanii z narkotykami. Pochodząca z Gujany Francuskiej jednostka miała zdolność załadunku do 6 ton kokainy.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie