Niedziele handlowe w grudniu. Sprawdź, kiedy zrobisz zakupy

Polska
Niedziele handlowe w grudniu. Sprawdź, kiedy zrobisz zakupy
Pixabay/ElasticComputeFarm
W grudniu będą trzy niedziele handlowe

W grudniu zakupy zrobimy nie tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. Co prawda, 1 grudnia sklepy będą zamknięte, ale niedziele handlowe przypadną 15, 22 i 29 grudnia.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku. Zgodnie z nią handel w niedziele w tym roku jest dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą. W pozostałe niedziele otwarte mogą być tylko placówki, w których za ladą staną ich właściciele.

 

ZOBACZ: W ten weekend Świąteczna Zbiórka Żywności. Prezydent zachęca do udziału

 

Od 2020 r. zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

 

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach.

 

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności. 

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie