Prowadzili remont w Kozłówce. Odkryli cenne wina sprzed 100 lat

Kultura
Prowadzili remont w Kozłówce. Odkryli cenne wina sprzed 100 lat
Muzeum Zamoyskich
Określenie dokładnego wieku, pochodzenia i wartości znaleziska wymaga dalszych, szczegółowych badań

W trakcie remontu rezydencji w Kozłówce - siedziba Muzeum Zamoyskich - w jednej z piwnic oficyny pałacowej odkryto 15 butelek wina. Wśród nich są wina czerwone i białe pochodzące z różnych francuskich winnic. Butelki nie posiadają etykiet, ale na podstawie zachowanych na korkach kapturków udało się ustalić winnice: Château Branaire-Ducru i Cantenac Médoc.

Na znalezisko natrafiono w jednej z piwnic oficyny, a miejsce odkrycia wskazuje na to, że wina pochodzą sprzed 100 lat, czyli z czasów Konstantego Zamoyskiego, I ordynata kozłowieckiego.


Po wstępnym oczyszczeniu, butelki zostały zabezpieczone i obecnie są przechowywane w podobnych warunkach, w jakich przetrwały przez te wszystkie lata - obsypane piaskiem, w niskiej temperaturze i bez dostępu światła.

 

ZOBACZ: Kelner pomylił butelki. Klient wypił wino za 22 tys. zł

 

Pobrali próbki wina metodą nieinwazyjną


21 listopada w muzeum odbyło się spotkanie z Wojciechem Bońkowskim (wydawcą pisma "Ferment") oraz Robertem Mielżyńskim (enologiem, podróżnikiem i pasjonatem wina), którzy pobrali próbki wina metodą nieinwazyjną oraz udzielili wstępnych porad w sprawie dalszego postępowania z tym cennym znaleziskiem.

 

Eksperci pobrali próbki wina metodą nieinwazyjną oraz udzielili wstępnych porad w sprawie dalszego postępowania z tym cennym znaleziskiemMuzeum Zamoyskich
Eksperci pobrali próbki wina metodą nieinwazyjną oraz udzielili wstępnych porad w sprawie dalszego postępowania z tym cennym znaleziskiem

Określenie dokładnego wieku, pochodzenia i wartości znaleziska wymaga dalszych, szczegółowych badań. Po zakończeniu remontu muzeum planuje prezentowanie butelek z winem w nowo powstałych ekspozycjach.

 

ZOBACZ: USA nałożyły cła odwetowe na UE. Na liście francuskie wino, szkocka whisky i włoskie sery

Po zakończeniu remontu muzeum planuje prezentowanie butelek z winem w nowo powstałych ekspozycjachMuzeum Zamoyskich
Po zakończeniu remontu muzeum planuje prezentowanie butelek z winem w nowo powstałych ekspozycjach

 

Na początku roku odkopano zabytkowy piec


To już kolejne odkrycie pamiątek z przeszłości podczas wielkiego remontu w Kozłówce (woj. lubelskie). Na początku roku odkopano piec z początku XX w. będący częścią systemu ogrzewania kaplicy pałacowej.


Prace remontowe w zespole pałacowym w Kozłówce odbywają się w ramach projektu "Przebudowa, rewitalizacja i konserwacja budynków zespołu pałacowo-parkowego w Kozłówce (dwie oficyny, stajnia, teatralnia) z adaptacją na cele kulturowe i turystyczne", dofinansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020”. Ze zmodernizowanych obiektów będzie można korzystać już na początku 2021 roku.

grz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie